Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Data publikacji: 18.01.2019 07:01
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kościół Świętej Trójcy w Kielcach

Kościół Świętej Trójcy w Kielcach
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Pod hasłem „Dąż do sprawiedliwości” rozpoczyna się dziś Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Do przyszłego piątku na całym świecie chrześcijanie będą spotykać się na wspólnych nabożeństwach, konferencjach i koncertach.

W Kielcach Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie dziś o godzinie 19:00 nabożeństwo ekumeniczne w kościele Trójcy Świętej. Z kolei jutro, (sobota) chrześcijanie spotkają się na modlitwie wieczornej o godzinie 18:00 w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym. W niedzielę, także o 18:00, zaplanowano Nabożeństwo Słowa w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym, a w poniedziałek odbędzie się wspólna konferencja - zapowiada ksiądz Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu i w Kielcach.

- Spotkanie w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach będzie dotyczyło uchodźców, w rozumieniu osób, które musiały uciekać ze swojego kraju przed prześladowaniami religijnymi - wyjaśnia ksiądz Wojciech Rudkowski.

Z kolei w diecezji sandomierskiej główne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się we wtorek, 22 stycznia o 17:00 w Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie. Raków, jako dawny ośrodek ariański jest zarówno symbolem prześladowań tych, którzy wierzą inaczej, jak i symbolem dobrych relacji i rozwoju kultury - mówi ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz.

- Warto powrócić tam ze wspólną modlitwą, która ma wielkie znaczenie. To ważne, że jesteśmy razem i wspólnie wznosimy ręce do Boga - dodaje ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, który jest przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Ten tydzień ma przełamywać stereotypy - dodaje ksiądz Wojciech Rudkowski.

- Chodzi o to, żeby się spotkać, poznawać i eliminować wzajemne przesądy i uprzedzenia. Skupiamy się na tym, co nas łączy, a nie dzieli. Dlatego na ogół spotykamy się na nabożeństwach słowa, sporadycznie jest to nabożeństwo z komunią, albo mszą święta, ponieważ rozumienie sakramentu komunii nadal nas dość mocno dzieli - dodaje ksiądz Wojciech Rudkowski.

Program obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji kieleckiej i sandomierskiej 

18 stycznia:

Kielce: nabożeństwo ekumeniczne, kościół seminaryjny Trójcy Świętej, godzina 19:00

19 stycznia:

Kielce: modlitwa wieczorna, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, ul. Bodzentyńska 46, godzina 18:00

20 stycznia:

Kielce: Nabożeństwo Słowa, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, ul. Małopolska 6, godzina 18:00

21 stycznia:

Kielce: konferencja Chrześcijanie w Syrii, Aula Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, ul. Jana Pawła II 7, godzina 18:00

22 stycznia:

Raków: msza św., Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany, godzina 17.00

Kielce: modlitwy w duchu Taize, Kościół Rzymskokatolicki, parafia pw. Św. Franciszka z Asyżu, ul. Warszawska 33, godzina 19:15

24 stycznia:

Ostrowiec Świętokrzyski: nabożeństwo ekumeniczne, Kościół Polskokatolicki, ul. Iłżecka 11, godzina 18:00

25 stycznia:

Kielce: nabożeństwo ekumeniczne, Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Sienkiewicza 1, godzina 18:00

Reklama