Kielce budują na potęgę. Powstają osiedla domków, bloki i biurowce

Data publikacji: 18.01.2019 15:54
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot.

W Kielcach powstaje coraz więcej mieszkań – tak wynika z danych zgromadzonych przez Urząd Miasta. Liczba pozwoleń na budowę, które magistrat wydał deweloperom, w 2018 roku zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku.

Anna Zadara z Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miasta w Kielcach podkreśla, że w 2018 roku instytucja wydała 33 pozwolenia na budowę bloków wielorodzinnych. To o 10 więcej niż w roku 2017. Wzrosła też liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych – z jednym, bądź z dwoma lokalami mieszkalnymi.

O większość z nich wystąpiła spółka Archibis, która buduje osiedle domków na kieleckim Baranówku. Jak mówi Kamil Biskup, główny projektant firmy, oferuje ona rozwiązanie pośrednie między domem, a mieszkaniem w bloku. W jednym budynku znajdują się dwa mieszkania, jedno na parterze, drugie na piętrze. Ich metraż wraz z ogródkiem, bądź tarasami to od 90 do 120 metrów kwadratowych.

W 2019 roku w Kielcach mają powstać między innymi: 5-piętrowy budynek Ventus w samym centrum, przy alei IX Wieków Kielc, Wiosenne Wzgórze, czyli osiedle domków w zabudowie szeregowej w okolicy dawnego biurowca Exbudu, Apartamenty Centrum II, czyli drugi budynek wielorodzinny przy ulicy Kaczyńskiego. W październiku ma zostać wybudowany kolejny nowoczesny blok na nowym osiedlu Zielony Bulwar przy ulicy Zagnańskiej. Podobne powstają też Na Stoku i na Bocianku.

Na pierwszą połowę 2020 roku zaplanowano oddanie do użytku 4-piętrowego Apollo Split przy Silnicznej oraz nowoczesnych bloków przy ulicy Wspólnej. W najbliższym czasie powstać mają Apartamenty Wesoła, czyli 19 mieszkań w czteropiętrowym obiekcie, duży kompleks Lotnicza Ekopark w bliskim sąsiedztwie jednego z kieleckich centrów handlowych, a także osiedle Permska na Ślichowicach, gdzie planowanych jest w sumie około 200 mieszkań.

Ceny mieszkań w Kielcach wzrosły. Wynoszą od 3 800 do 6 500 złotych za metr kwadratowy. Rok temu, metr kwadratowy można było kupić nawet o 1000 złotych taniej. Jak szacują deweloperzy – 80 procent nabywców kupuje mieszkania na kredyt.

Reklama