Walka o czyste powietrze w Kielcach

Data publikacji: 21.01.2019 21:23
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 20.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zakup smogobusa, zmiany w programie dopłat do wymiany pieców oraz wprowadzenie uchwały antysmogowej chcą kieleccy radni Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Rekomendacje w tych sprawach mają trafić na biurko prezydenta Kielc.

Agata Wojda, przewodnicząca komisji informuje, że działania mają na celu walkę o czyste powietrze w mieście i regionie. Jak wyjaśnia, zmiany w programie miejskich dopłat do wymiany źródeł ciepła muszą zostać wprowadzone, ponieważ obecnie miasto powiela założenia rządowego programu „Czyste Powietrze”.

 - Zdaniem komisji środki, którymi dysponuje miasto, powinny zostać skierowane na modernizacje instalacji w budynkach wielorodzinnych, a nie jak było to do tej pory, w domkach jednorodzinnych - wyjaśnia.

Dodatkowo komisja sugeruje, aby w mieście był prowadzony punkt konsultacyjny, w którym specjaliści pomagaliby w wypełnianiu niezbędnych formularzy potrzebnych do ubiegania się o miejskie i rządowe dotacje.

To nie jedyne pomysły, jakie zrodziły się podczas posiedzenia komisji. Radni chcą także zwrócić się do władz województwa, aby te rozważyły wprowadzenie w regionie uchwały antysmogowej zakazującej m.in. stosowanie w naszym regionie węgla słabej jakości. 

Radni chcą także, aby miasto podjęło się zakupu smogowozu, czyli pojazdu wyposażonego w aparaturę pozwalającą badać stan jakości powietrza w wybranych częściach miasta. Urządzenie miałoby trafić do straży miejskiej.

Reklama