W Zawichoście pamiętają o powstańcach

Data publikacji: 22.01.2019 22:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczystości ku czci powstańców styczniowych

Uroczystości ku czci powstańców styczniowych
Zawichost. 22.01.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Zawichoście odbyły się uroczystości upamiętniające Powstanie Styczniowe. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku powstańcy na czele z burmistrzem Zawichostu, Leonem Wilskim bez wystrzału rozbroili i wzięli do niewoli stacjonujący w mieście rosyjski oddział. Aresztowali naczelnika straży granicznej i naczelnika urzędu celnego.

- Sukces był wynikiem zaskoczenia i znakomicie zaplanowanego uderzenia - powiedział poseł PiS Marek Kwitek, który podczas uroczystości w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury wygłosił prelekcję na temat Powstania Styczniowego i sukcesu powstańców w Zawichoście.

Poseł podkreślił, że dzięki zrywom narodowym Polacy byli gotowi, aby sięgnąć po niepodległość w 1918 roku. Wiedzieli, że tylko wspólne działanie wszystkich warstw społecznych może przynieść sukces. Marek Kwitek nie zgadza się z opiniami niektórych środowisk, że obchodzenie kolejnych rocznic Powstania Styczniowego, to świętowanie klęsk. Stwierdził, że chociaż militarnie powstańcy ponieśli porażkę, to jednak moralnie byli zwycięzcami. Było to ważne także z innego powodu. Od 1832 do 1862 roku z Królestwa Kongresowego rocznie werbowano do carskiej armii 200 tysięcy Polaków, którzy walczyli i ginęli nie za swoją sprawę. Do domów powróciło tylko około 26 tysięcy z nich.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zawichoście. Część patriotyczna odbyła się przy tablicach upamiętniających powstańców, tj. braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich z Zawichostu. Były okolicznościowe przemówienia i wiązanki kwiatów. Żołnierze trzymali w rękach płonące pochodnie.

Członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Jońca powiedział, że cała ziemia świętokrzyska przesiąknięta jest krwią powstańców, którzy bohatersko walczyli za wolną ojczyznę. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o tych wydarzeniach.

- Trzeba je ciągle przypominać i przekazywać kolejnym pokoleniom - dodał Marek Jońca.

Burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka stwierdziła, że po 156 latach od wybuchu Powstania Styczniowego trzeba zrozumieć i docenić polską dumę.

- To ona nakazała mieszkańcom naszego miasteczka powstać z kolan i podjąć kolejną próbę  odzyskania niepodległości. Jestem przekonana, że nie byłoby nas dzisiaj,  tutaj w niepodległej  Rzeczpospolitej, gdyby nie bohaterowie powstańczego zrywu - dodała pani burmistrz.

Po przemówieniach przy tablicach pamiątkowych zebrani przeszli na cmentarz,  gdzie na grobie braci Nurowskich zapalono znicze i zmówiono modlitwę . Dalsza  część  obchodów odbyła się  w  Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury . Po prelekcji posła Kwitka  z programem pt. „Polska” wystąpiły dwie  lokalne grupy taneczne.

Reklama