Trwa Europejski Tydzień Walki z rakiem Szyjki Macicy

Data publikacji: 23.01.2019 16:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Dorota Węglińska, koordynator mobilnej pracowni badań diagnostycznej w ŚCO

Dorota Węglińska, koordynator mobilnej pracowni badań diagnostycznej w ŚCO
Kielce. 23.01.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

To czas, gdy lekarze szczególnie zachęcają kobiety do wykonywania badań profilaktycznych – mammografii i cytologii. Za kilka dni panie będą miały kolejną okazję, by skorzystać z tych badań. O tym, jak ważne jest wykonywanie mammografii i cytologii w „Czasie dla Zdrowia” rozmawialiśmy z Dorotą Węglińską, koordynator mobilnej pracowni badań diagnostycznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Kiedy ponownie, po przerwie, w trasę wyruszy cytomammobus?

Już za kilka dni, bo w poniedziałek 28 stycznia. Odwiedzimy m.in. takie gminy jak Gnojno, Tuczępy, Stopnicę, Pacanów, Solec-Zdrój i Nowy Korczyn. Dokładana trasa i miejsca postoju tej mobilnej kliniki zamieszczona jest na naszej stronie internetowej.   

- Jak można skorzystać z badań w mobilnej pracowni?

Wystarczy zadzwonić pod numer 661 911 300 i umówić się na konkretny dzień i konkretną godzinę. Badania, które wykonywane są w cytomammobusie niczym się nie różnią od tych wykonywanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W naszym busie także mamy nowoczesny, cyfrowy aparat do badań mammograficznych, który był wymieniany w ubiegłym roku. Cytologia także jest pobierana tą samą metodą jak w stacjonarnym gabinecie, w naszym szpitalu.

- Wiele pań nie chce wykonywać mammografii, bo uważają, że jest to badanie bolesne.

Każda z kobiet ma inny próg bólu. Nie polecam zgłaszania się pań na to badanie podczas miesiączki, ponieważ wówczas to badanie faktycznie może boleć. Bardzo rzadko się zdarza, by któraś z pacjentek powiedziała, że to badanie było dla niej bardzo bolesne. Poza tym to badanie trwa krótko, bo zaledwie kilka minut. Kilka minut, które naprawdę może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie. Gdy lekarzy wykryje nowotwór na jego wczesnym etapie, wówczas jest 100% pewność, że chorobę uda się pokonać.

- Czy do wykonania tego badania trzeba się wcześniej odpowiednio przygotować?

Nie. Zalecam tylko, by w dniu badania nie używać kosmetyków w okolicach pachy. Polecam także ubranie dwuczęściowe, np., spodnie i bluzkę, ponieważ podczas badania pacjentka musi się rozebrać od pasa w górę.

Drugim, także bardzo ważnym badaniem, jest cytologia.

Tak. Z kolei to badanie może nas uchronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Tego badania nie wykonujemy w trakcie miesiączki. Najlepiej do lekarza zgłosić się w czwartym dniu po miesiączce albo cztery dni przed miesiączką. W ciągu 24 godzin nie wolno korzystać z badania ginekologicznego oraz nie wolno używać czopków dopochwowych. Panie, które cierpią na infekcję intymną najpierw powinny ją wyleczyć, a dopiero potem zgłosić się na badanie cytologiczne.

- Na czym polega to badanie?

Lekarz ginekolog pobiera wymaz z kanału szyjki macicy. Następnie ten materiał jest badany i oceniany. Pacjentka na wyniki takiego badania czeka od 2 do 3 tygodni.

- Niestety, ale może zdarzyć się i tak, że kobieta regularnie wykonuje mammografię i cytologię, ale nie uchroni ją to przed zachorowaniem na nowotwór.

Oczywiście, że samo wykonywanie tych badań profilaktycznych nie ochroni nas przed chorobą. Badania natomiast pozwalają wykryć chorobę w jej wczesnym stadium. I tak, jak już wcześniej mówiłam, im szybciej wykryjemy zmiany nowotworowe, tym szybciej i skuteczniej będziemy w stanie pomóc choremu.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

 

 

adv adv
Wiadomości
Reklama