O Józefie Mackiewiczu w "Plantacji"

Data publikacji: 25.01.2019 09:34 / Data aktualizacji: 25.01.2019 22:17
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Kielce. Spotkanie z profesorem Stanisławem Żakiem w klubokawiarni

Kielce. Spotkanie z profesorem Stanisławem Żakiem w klubokawiarni "Plantacja"
25.01.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W klubokawiarni „Plantacja”, przy ul. Planty 9 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Pisarze wyklęci” o zapomnianych i przemilczanych polskich pisarzach. Przez wiele lat ich twórczość wykreślana była z listy lektur, ale jak przekonywał prof. Stanisław Żak, pomysłodawca tych tematycznych spotkań, "warto do niej sięgnąć".

Pierwszym na liście cyklu „Pisarze wyklęci” był Józef Mackiewicz (1902-1985), jeden z największych, o ile nie największy polski prozaik XX wieku, którego życiowym mottem były słowa, że "jedynie prawda jest ciekawa". Był kontrrewolucjonistą i antykomunistą, autorem setek reportaży z utraconych bezpowrotnie Kresów i autorem kilkunastu książek m.in. "Bunt rojstów"; "Droga donikąd", "Karierowicz", "Kontra", "Lewa wolna". Jak mówił profesor "nic dziwnego, że jest pisarzem nie tylko zapomnianym, ale prawie też nieznanym. Tylko jeden z tytułów "Bunt rojstów" - zbiór reportaży - był wydany w Polsce i to w 1938 roku, inne wydawane były za granicą". Po opowieści prof. Stanisława Żaka o "pisarzu wyklętym" wywiązała się dyskusja o Kresach Wschodnich i polityce tam prowadzonej przez Polskę.

Kielce. Spotkanie z profesorem Stanisławem Żakiem w klubokawiarni "Plantacja"25.01.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaprosił Mackiewicza do Katynia, jako świadka odkrytych grobów, co także opisał w książkach. Czasem sensacyjne wręcz są perypetie wojenne Mackiewicza. Podziemie wydało na niego wyrok śmierci za kolaborację, który jednak zawieszono. Mackiewicz, który żył na emigracji, w Londynie, zawsze był zainteresowany Polską. Był zdecydowanym przeciwnikiem systemu komunistycznego.

Kolejnym bohaterem spotkań cyklu "Pisarze wyklęci" będzie Gustaw Herling-Grudziński.

Podobne wiadomości
Reklama