Smutne statystyki. Coraz więcej osób zapada na nowotwory złośliwe

Data publikacji: 29.01.2019 13:38
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. ŚCO. Konferencja dotycząca zachorowań na nowotwory złośliwe. Na zdjęciu (od lewej): dr Małgorzata Biskup i prof. Stanisław Góźdź

Kielce. ŚCO. Konferencja dotycząca zachorowań na nowotwory złośliwe. Na zdjęciu (od lewej): dr Małgorzata Biskup i prof. Stanisław Góźdź
29.01.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim wzrasta zachorowalność na nowotwory złośliwe. W 1999 roku zapadło na nie prawie 5 tysięcy mieszkańców, z których ponad połowa zmarła. Natomiast w 2016 roku, było to już 6 tysięcy 150 mieszkańców województwa świętokrzyskiego, z których także połowa zmarła. Jak informuje dr Leszek Smorąg ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, mieszkanki województwa świętokrzyskiego najczęściej chorują na raka piersi, nowotwory skóry oraz nowotwory oskrzeli i płuc.

Natomiast panowie najczęściej zapadają na raka prostaty. Na drugim miejscu jest rak oskrzeli i płuc, a na trzecim nowotwory złośliwe skóry. Z kolei zarówno kobiety, jak i mężczyźni najczęściej umierają na raka płuc. W 2016 roku z powodu tego nowotworu w województwie świętokrzyskim zmarło 210 kobiet i 814 mężczyzn.

Jak informuje dr Małgorzata Biskup, w Polsce dużym wyzwaniem dla onkologów jest  rak piersi. Co roku na ten nowotwór zapada w Polsce 17 tysięcy kobiet, z których 6 tysięcy umiera. Natomiast w województwie świętokrzyskim rocznie odnotowuje się ponad 500 zachorowań na ten nowotwór.

Jak dodaje dr Małgorzata Biskup, rak piersi dotyczy najczęściej kobiet po 50. roku życia. Jeżeli chce się skutecznie wyleczyć chorobę, bardzo ważna jest profilaktyka i jej wykrycie we wczesnym stadium. Doktor przypomina, że do pań w wieku od 50 do 69 lat adresowane są specjalne programy badań mammograficznych. Przypomina także, że w ŚCO funkcjonuje poradnia chorób sutka, która czynna jest w każdą środę.

Kielce. ŚCO. Konferencja dotycząca zachorowań na nowotwory złośliwe. Na zdjęciu: dr Leszek Smorąg29.01.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Na wizytę w tej poradni nie trzeba mieć skierowania. Jeśli zgłoszą się kobiety przed 50 rokiem życia, otrzymają skierowanie na USG piersi, a kobiety które ukończyły 50 lat skierowanie zostaną na mammografię - wyjaśnia Małgorzata Biskup. 

W regionie maleje natomiast zapadalność na raka szyjki macicy. W 1999 roku zachorowało 140 kobiet, z których 68 zmarło, podczas gdy w 2016 roku na ten typ nowotworu zachorowało 67 pań, 55 z nich zmarło.

Jak podkreśla profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w dalszym ciągu zbyt wielu chorych do lekarza zgłasza się w zaawansowanym stadium choroby.

- Choroby onkologiczne nadal są problemem wstydliwym. Nikt nie wstydzi się przyznać np. do zawału serca, czy schorzeń kardiologicznych. Natomiast o chorobach onkologicznych ludzie nie chcą mówić. To nadal jest taki syfilis dwudziestego pierwszego wieku - dodaje Stanisław Góźdź.

W 1999 roku na 100 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego na nowotwory złośliwe zachorowało około 370 osób, natomiast w 2016 roku było to już około 500 osób.

W najbliższą sobotę Świętokrzyskie Centrum Onkologii organizuje dzień otwarty, podczas którego będzie można skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji lekarskich. Wydarzenie rozpocznie się o 9.00 i potrwa do 14.00.  

Reklama