Gaz dotrze do Wiślicy. Umowa już podpisana

Data publikacji: 29.01.2019 14:56
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wiślica. Podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy gazociągu na terenie miasta i gminy Wiślica

Wiślica. Podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy gazociągu na terenie miasta i gminy Wiślica
Wiślica. 29.01.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Prawdopodobnie pod koniec roku na terenie miasta i gminy Wiślica rozpoczną się prace dotyczące budowy gazociągu. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś podczas sesji rady miejskiej burmistrz Jarosław Jaworski oraz dyrektor Zakładu Gazowniczego w Kielcach Radosław Słoniewski.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie, podkreślił, że dotychczas udało się wydobyć dziedzictwo kulturowe gminy Wiślica, teraz przyszedł czas, aby zadbać o rozwój gospodarczy miasta i gminy.

- To ważna uroczystość dla mieszkańców, którzy będą mieli przede wszystkim dobry i nowoczesny nośnik energii, jakim jest gaz ziemny. Energia gazowa z całą pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego gminy - podkreśla Krzysztof Lipiec.

Dyrektor Zakładu Gazowniczego w Kielcach Radosław Słoniewski, informuje, że analizie zostały poddane ankiety przeprowadzone wśród mieszkańców dotyczące chęci przyłączenia się do sieci. Przygotowywana jest także koncepcja inwestycji z której wynika, że najwcześniej instalacja zostanie położona w miejscowości Górki.

- Pierwszy etap zakłada wybudowanie dwóch kilometrów gazociągu od strony Nowego Korczyna w kierunku miejscowości Górki. Ponadto główny gazociąg zostanie poprowadzony od strony Buska-Zdroju. Będzie zasilał całą gminę Wiślica z możliwością rozwoju i wejścia do gminy Opatowiec - tłumaczy Radosław Słoniewski.

Wiślica. Podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy gazociągu na terenie miasta i gminy WiślicaWiślica. 29.01.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy, podkreśla, że w kontekście walki ze smogiem  inwestycja w ekologiczne paliwo jest bardzo ważna z punktu widzenia samorządu  i  mieszkańców.

- Na 1500 gospodarstw, 1100 jest zainteresowanych inwestycja. Liczymy, że chętnych będzie jeszcze więcej. W gminie mamy problem ze smogiem, a gaz jest neutralny dla środowiska w zawiązku z tym jesteśmy jak najbardziej zainteresowani gazyfikacja gminy - mówi burmistrz.

Burmistrz dodaje, że przyłącza mają być refundowane z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Ponadto w lutym urzędnicy będą pomagali mieszkańcom przygotować i opracować wnioski związane m.in. z wymianą pieców na gazowe. 28 lutego Polska Spółka Gazownictwa przekaże natomiast gminie urządzenie monitorujące jakość powietrza.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama