Bezpłatne badania w ŚCO

Data publikacji: 02.02.2019 11:45
Autor: Iwona Murawska , Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Badania profilaktyczne i konsultacje lekarskie w ŚCO

Badania profilaktyczne i konsultacje lekarskie w ŚCO
Kielce. 02.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wcześnie wykryty rak piersi jest całkowicie uleczalny - przypominają lekarze i zachęcają do bezpłatnych badań profilaktycznych. Zachorowalność wzrasta, dlatego ważne jest regularne kontrolowanie zdrowia - informuje Leszek Smorąg, kierownik zakładu profilaktyki onkologicznej.

Dziś w Świętokrzyskim Centrum Onkologii dzień otwarty. Panie mogą m.in. wykonać mammografię i cytologię, a także skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich.

 - Można powiedzieć, że profilaktyka jest najważniejsza. Te badania dają szansę na rozpoznanie nowotworów na tym etapie, kiedy są one bezobjawowe, ale możliwe do wyleczenia - mówi lekarz Leszek Smorąg.

Z możliwości bezpłatnych badań skorzystały m.in. nauczycielki z zespołu szkół ekonomicznych przy ulicy Langiewicza w Kielcach. Wśród nich były Teresa Maturlak, wicedyrektor placówki oraz Małgorzata Dusza, nauczyciel biologii.

- Nasza szkoła współpracuje z ŚCO w ramach kodeksu walki z rakiem. Trzeba się badać, dlatego zwracamy się do wszystkich pań, aby skorzystały z tej możliwości - zachęcają nauczycielki.

Podczas dnia otwartego można dowiedzieć się także jak prawidłowo badać piersi. Dorota Węglińska z ŚCO informuje, że bardzo ważne jest, aby przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać, czy nie zaistniały jakieś zmiany skórne lub podskórne.

- Po 50-tym roku życia, panie powinny raz na dwa lata robić mammografię. Nie oznacza to, że powinno się zrezygnować z samobadania. Ważne jest, aby obserwować swój organizm. Instruktażowy filmik można znaleźć na stronie internetowej ŚCO - przypomina Dorota Węglińska.

Chętni mogą także porozmawiać m.in. ze świętokrzyskimi Amazonkami, które wygrały walkę z rakiem. Dzień otwarty potrwa do godziny 13:00.

Reklama