Pamiątki po legendarnym partyzancie trafiły do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

Data publikacji: 12.02.2019 06:54
Autor: Ewa Okońska , Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Część materiałów przekazanych przez Jakuba Krogulca dotyczących Lucjana Krogulca pseudonim Lutek

Część materiałów przekazanych przez Jakuba Krogulca dotyczących Lucjana Krogulca, pseudonim "Lutek"
12.02.2019 / Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Fotografie, odznaczenia i unikatowe zapiski, a także odręczne wspomnienia Lucjana Krogulca, ps. "Lutek" trafiły do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Pamiątki przekazał syn żołnierza AK, Jakub Krogulec.

- To bardzo cenny materiał badawczy dla historyków oraz znakomite źródło wiedzy o organizacjach niepodległościowych w regionie świętokrzyskim - mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.

Pamiątki zostaną opracowane przez specjalistów. Część będzie udostępniona na ekspozycji w powstającym nowym obiekcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Lucjan Krogulec urodził się 12 lutego 1922 roku w Węglowie, niedaleko Wąchocka. Jako siedemnastoletni młodzieniec brał udział w kampanii wrześniowej. Niedługo potem został zaprzysiężony na członka Związku Walki Zbrojnej. Od stycznia 1943 roku walczył z niemieckim okupantem w oddziałach partyzanckich m.in "Ponurego" i "Nurta". Z tym zgrupowaniem przeszedł cały szlak bojowy uczestnicząc we wszystkich akcjach.

Po zakończeniu wojny nie zrezygnował z walki o wolną i suwerenną Polskę. Czynnie zaangażował się w działalność podziemia antykomunistycznego. Był członkiem organizacji „Niepodległość” oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Dwukrotnie aresztowany w 1946 oraz 1947 roku.
Podporucznik Lucjan Krogulec "Lutek" zmarł w Siedlcach, 23 stycznia tego roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama