Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem prezydentów Polski i Węgier

Data publikacji: 13.02.2019 12:31
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Andrzej Duda  prezydent RP

Andrzej Duda - prezydent RP
Kielce. 05.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Gala przyjaźni z udziałem prezydentów Polski i Węgier będzie głównym punktem Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbędą się w Kielcach. Uroczystość zostanie zorganizowana 22 marca w Kieleckim Teatrze Tańca. Głowy państw oficjalnie przekażą flagę Dni Przyjaźni kolejnemu gospodarzowi, a w części artystycznej zaprezentowany zostanie spektakl „Drewniany Książę”, z muzyką słynnego węgierskiego kompozytora - Beli Bartoka. Choreografię przygotowała Elżbieta Pańtak, dyrektor teatru.

Karol Gadowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w ratuszu informuje, że Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej rozpoczną się 21 marca, uroczystym przywitaniem na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydentów: Polski - Andrzeja Dudy i Węgier - Janosa Adera.

W tym samym dniu, w Hali Legionów zainaugurowany zostanie trzydniowy turniej piłki ręcznej juniorów, z udziałem PGE VIVE Kielce, Wisły Płock oraz węgierskich zespołów Pick Szeged i Veszprem. W Filharmonii Świętokrzyskiej natomiast odbędzie się wspólna konferencja samorządowców i przedstawicieli branży turystycznej, poświęcona promocji turystycznej. 

23 marca, w bazylice katedralnej zostanie odprawiona msza z udziałem głów obu państw. Po jej zakończeniu, na Placu Najświętszej Marii Panny, prezydenci spotkają się z mieszkańcami Kielc. Następnie w Alei Sław odsłonięte zostanie popiersie Beli Bartoka, uznawanego z jednego z największych kompozytorów XX wieku.

W Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zaangażowane będą również instytucje miejskie. W Biurze Wystaw Artystycznych będzie można oglądać wystawy węgierskich artystów. W Młodzieżowym Domu Kultury będzie gotowanie potraw węgierskich, a na Wzgórzu Zamkowym zaplanowano koncert popularnego węgierskiego zespołu Hungarica. Koncert zostanie zorganizowany również w Muzeum Hammonda, a do Kielc przyjadą dwie grupy taneczne z Budapeszt Czepel - partnerskiego miasta Kielc.

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej ratusza.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama