Młodzież ze Wschodu wystąpiła na scenie "Kubusia"

Data publikacji: 13.02.2019 14:10
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Kultura
13.02.2019 Kielce. Teatr Lalki i Aktora

13.02.2019 Kielce. Teatr Lalki i Aktora "Kubuś". Występ dzieci z Czeczeni, uczestników projektu "Ojczyzny", realizowanego przez "Kubusia"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pochodzą z różnych państw: Czeczenii, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Turcji. Prawie 30-osobowa grupa podopiecznych Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie przebywa w Kielcach. Dziś dzieci z tej placówki wystąpiły w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Dla młodych artystów był to debiut na prawdziwej scenie.

Mimo to stres nie sparaliżował aktorów. Dzieci śpiewały w języku rosyjskim i czeczeńskim, tańczyły w swoich narodowych strojach, a także po polsku recytowały wierszyki Jana Brzechwy. O kulisach przygotowań i samego występu opowiedziała nam pochodząca z Czeczenii Amina.

- Uczyła nas pani Zalina. Uczyliśmy się pięć miesięcy. Niektórzy wstydzili się, a nawet trochę płakali - zdradziła Amina.

Dzieci były przygotowywane przez opiekunki z ośrodka, ale nie tylko. Dżachau, chłopiec, który do Polski przybył z Kazachstanu, zaprezentował taniec, którego nauczyli go rodzice. Jego mama, Zarina, wyjaśniła, że przekazała to, co pamięta z własnego dzieciństwa.

- To jest lezginka, czyli tradycyjny kaukaski taniec. Cieszę się, że podoba się dzieciom, że lubią występować, że chętnie biorą udział w próbach. U nas w ośrodku nie ma takich dużych przedstawień. To dziś im się podoba, a jak im się podoba, to i mnie się podoba - żartowała Zarina.

Podopieczni Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie po raz kolejny goszczą w Kielcach. Przyjechali na zaproszenie Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Barbara Biskup z centrum wyjaśnia, że te wizyty służą przede wszystkim integracji.

- Za każdym razem staramy się doprowadzić do spotkania z mieszkańcami Kielc. Za pierwszym razem było to kulinarne spotykanie w Instytucie Dizajnu, teraz jesteśmy w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Staramy się też umożliwiać ludziom poznawanie się nawzajem poprzez rozmowę, ale też kulturę po to, żeby przełamywać stereotypy, uprzedzenia i bariery między ludźmi z różnych krajów. Taka integracja powinna się zacząć od dziecięcego wieku, od samego początku - zaznaczyła Beata Biskup.

Grupa do Kielc przyjechała we wtorek. Gościła między innymi w Muzeum Dialogu Kultur i w Instytucie Dizajnu.

Reklama