Ponad połowa polskich dzieci cierpi na wady postawy

Data publikacji: 17.02.2019 16:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Ocenianie postawy ciała dziecka

Ocenianie postawy ciała dziecka
Kielce. 17.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Bezpłatne badania prawidłowej postawy ciała dla dzieci i młodzieży wykonywano w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji "ORKA" przy ulicy Kujawskiej w Kielcach. Jak informuje dr Ewelina Kamińska-Gwóźdź, już ponad połowa polskich dzieci cierpi na różnego rodzaju wady postawy.

- Oceniam postawę ciała patrząc na ustawienie głowy, szyi, barków, łopatek, trójkąta talii, miednicy, ustawienie kolan, kostek i pięt. Oprócz tego patrzę, jak postawa ciała wygląda z przodu i z boku. Ważny jest także chód - wylicza dr Ewelina Kamińska-Gwóźdź.

Wady postawy często są wynikiem złych nawyków. To m.in. zbyt długie siedzenie. Lekarze podkreślają, że najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykrycie wad. Z bezpłatnej oceny postawy ciała skorzystał m.in. 7-letni Wojtek, który przyszedł z mamą Małgorzatą.

- Na te badania zgłosiłam się profilaktycznie, by specjalista ocenił, czy postawa ciała mojego syna jest prawidłowa. Niestety okazało się, że syn ma nieprawidłowe ułożenie łopatek, nieprawidłową wysokość miednicy, nieprawidłowy chód i ułożenie kostek. Dlatego będę z nim musiała się udać do kolejnego specjalisty, by skorzystać z pomocy - dodała pani Małgorzata.

Następna bezpłatna akcja oceny kręgosłupa w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji ,,ORKA'' w Kielcach odbędzie się 3 marca. By skorzystać z badań, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 604 485 598.

Reklama