Gustaw Herling-Grudziński bohaterem kalendarza

Data publikacji: 19.02.2019 18:52
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Okładka kalendarza

Okładka kalendarza
Fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

Ponad 14 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach na organizację cyklu wydarzeń związanych z Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Decyzją Sejmu 2019 jest rokiem tego pisarza związanego z Kielcami i Kielecczyzną.

Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przyznaje, że wniosek skierowany do „Instytutu Książki”, który reprezentuje resort kultury, dotyczył dofinansowania na wyższą kwotę, bo na 24 tysiące złotych.

Dyrektor dodaje, że brakujących środków trzeba będzie poszukać w innych miejscach, albo konieczne będzie zmodyfikowanie programu, ale wydarzenia odbędą się. Tym bardziej, że pracuje nad nim wiele instytucji i stowarzyszeń.

- Niezależnie od tego, jakimi środkami będziemy dysponować, to jednak te obchody się odbędą i na ten rok jubileuszowy będzie się składało wiele wydarzeń. Chcielibyśmy 22 marca zainaugurować obchody. Będziemy z tej okazji zwoływać konferencję prasową, no i także w tym dniu rok zostanie zainaugurowany koncertem, którzy przygotowuje Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach - mówi dyrektor Andrzej Dąbrowski.

W związku z Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna wydała kalendarz, który nawiązuje do bohatera jubileuszu. Znalazły się w nim zdjęcia w większości ze zbiorów doktor Ireny Furnal, z pobytów pisarza w Kielcach i w regionie.

Gustaw Herling-Grudziński jest także obecny na antenie Polskiego Radia Kielce. Codziennie od poniedziałku do piątku, o godzinie 21:50 można wysłuchać jego dzieła „Dziennik pisany nocą” w interpretacji aktora Tadeusza Zięby.

Reklama