Bogdan Latosiński: wszystko w rękach samorządu [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 28.02.2019 08:31
Autor: Marek Orkisz , Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Poseł Bogdan Latosiński z klubu Prawa i Sprawiedliwości

Poseł Bogdan Latosiński z klubu Prawa i Sprawiedliwości
Kielce. 28.02.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Powodzenie jednego z programów "piątki" Morawieckiego zapowiedzianego podczas sobotniej konwencji PiS, czyli przywrócenie połączeń komunikacji publicznej do małych miejscowości jest w rękach samorządów. Jak przypomniał na naszej antenie poseł Bogdan Latosiński - jest to zadanie własne gmin, powiatów i województwa.

To właśnie gminy, zgodnie z prawem mają obowiązek przeprowadzenia analizy rynku i przygotowania planów transportowych. Tymczasem, jak zauważył poseł, powiaty nie przygotowały takich planów, a dokument opracowany przez samorząd województwa nie został wprowadzony w życie. To olbrzymie zaniedbanie, którego skutkiem jest wyludnianie się małych miejscowości, bo ludzie nie mogą z nich dotrzeć do pracy. Jak zauważył parlamentarzysta bez budowy sieci transportu publicznego nie ma rozwoju. Ludzie muszą dojeżdżać do pracy, szkoły, lekarza czy sklepów. Odtworzenie takiej sieci jest wpisane w politykę zrównoważonego rozwoju kraju. Bogdan Latosiński powiedział, że to nie rząd będzie organizował te połączenia, ale finansowo wspierał powiaty czy województwa w ich działaniach.

- Teraz rodzi się pytanie, czy samorządy będą chciały przeprowadzić analizę rynku i utworzyć plany transportowe, a potem je wdrożyć. Mam nadzieję, że nasi parlamentarzyści skutecznie ich przekonają i pomogą we wdrożeniu tego ważnego społecznie programu i skorzystamy z tych pieniędzy - podsumował parlamentarzysta.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama