W Busku upamiętnili bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych

Data publikacji: 28.02.2019 20:40
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Busko. Spektakl „Nie zapomnijcie o nas…” prezentowany w kościele p.w. św. Brata Alberta Chmielowskiego

Busko. Spektakl „Nie zapomnijcie o nas…” prezentowany w kościele p.w. św. Brata Alberta Chmielowskiego
28.02.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

„Nie zapomnijcie o nas…”- to tytuł spektaklu zaprezentowanego w kościele p. w. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju przez Grupę Teatralno-Rekonstrukcyjną „Pegaz”. Wydarzenie słowno-muzyczne odbyło się przededniu i w ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jak informuje Maria Nogaś, nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju, spektakl jest pewną lekcją historii dla młodego pokolenia. Jak dodaje, są to tematy bardzo trudne, pomijane w szkołach. W ten sposób grupa chce przełamać stereotyp milczenia o Żołnierzach Niezłomnych.

- To były wiersze, poezja, piosenki mówiące nie tylko o czasach tuż po wojnie czy wojennych, ale także odwołujące się do bogatej historii polskiej literatury. Wspominaliśmy bohaterów tamtych czasów tych, którzy zginęli w Polsce, ale i tych, którzy zginęli gdzieś na nieludzkiej ziemi - podkreśla Maria Nogaś.

Ksiądz Marek Podyma, proboszcz tamtejszej parafii, zaznacza, że będąc w Europie, powinniśmy być narodem, który ma swoją tożsamość historię, która jest pewnego rodzaju wdzięcznością wobec ludzi, którzy tworzyli przeszłość, egzystencję.

- Myślę, że kiedy wprowadzimy młodzież, a w szczególności dzieci w tę historię to jest szansa, że oni tożsamość narodową zatrzymają, że będzie dla nich pełną wartością dla której warto żyć, dla niej zostać na miejscu. Bez historii bez umiłowania ojczyzny nie ma mowy o tym, żeby społeczeństwo polskie przetrwało - tłumaczy ksiądz.

W czwartkowych uroczystościach wzięły udział również m.in. zuchy z Siesławic, dzieci ze Szkoły Publicznej nr 1, grupy rekonstrukcyjno-historyczne „Żuawi Śmierci” oraz Strzelcy, a także przedstawiciele służb mundurowych z Buska-Zdroju.

Warto wspomnieć, że grupa „Pegaz” od 2013 roku stara się upamiętniać Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych poprzez wystawianie różnych spektakli o charakterze patriotycznym.

Reklama