Gorąco w "Studiu Politycznym". "Piątka Kaczyńskiego" zdominowała dyskusję

Data publikacji: 03.03.2019 14:26
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Studio Polityczne. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - PiS, Michał Braun - PO, Magdalena Fogiel-Litwinek - Kukiz'15, Ewelina Bień - PSL i Piotr Kopacz - Nowoczesna

Studio Polityczne. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - PiS, Michał Braun - PO, Magdalena Fogiel-Litwinek - Kukiz'15, Ewelina Bień - PSL i Piotr Kopacz - Nowoczesna
03.03.2019 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Nowe propozycje rządu, tak zwana "Piątka Kaczyńskiego" - to temat, który zdominował dyskusję w studiu Politycznym Radia Kielce. Przedstawiciele ugrupowań politycznych spierali się, czy proponowane zmiany realnie poprawią życie polskiego społeczeństwa, czy też - tak, jak to nazywają przeciwnicy rządu - są przejawem korupcji politycznej.

Studio Polityczne. Krzysztof Słoń - PiS03.03.2019 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia - programy realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wpływają na jakość życia polskich rodzin i w efekcie podnoszą efektywność gospodarczą kraju. To również sprzeciw wobec, realizowanej przez poprzednią ekipę polityki polaryzacyjno-dyfuzyjnej, która zakładała rozwój największych miast.

- My uważamy, że owoce dobrej sytuacji gospodarczej, również kondycji budżetu, powinni odczuć wszyscy Polacy - zaznaczył senator.

- Te pieniądze trafiają tam, gdzie będą najlepiej wykorzystane, do rodzin, emerytów, młodych ludzi, którzy dopiero podejmują pracę, trafią wreszcie do firm, bo ułatwienia podatkowe odczują również przedsiębiorstwa. Cieszy mnie również, że dotykamy sfery tak bardzo wrażliwej, jaką jest wykluczenie transportowe milionów Polaków - dodał Krzysztof Słoń.

Podkreślił, że są nawet w naszym województwie miejscowości, do których nie dociera żaden transport, nie tylko publiczny, ale nawet prywatny.

- Budżet jest na tyle stabilny, że prawdopodobnie nie będziemy musieli głosować zmian w dokumencie, tylko poprzez przesunięcia środków te 40 miliardów złotych na nowe przedsięwzięcia będzie mogło być wygospodarowane. Powiedzieliśmy "Stop dla mafii VAT-owskich", "Stop dla okradania Polaków" i to jest efekt - wyjaśnił senator.

Studio Polityczne. Michał Braun - PO03.03.2019 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Michał Braun z Platformy Obywatelskiej krytykował podejście rządu do gospodarki. Jak stwierdził - mamy obecnie najgorszy w Unii Europejskiej poziom inwestycji. Zwolnienie z PIT-u powinno dotyczyć również młodych osób, prowadzących działalność gospodarczą.

- Państwo chcecie wprowadzić specjalną zachętę podatkową dla osób, które nie są przedsiębiorcze, nie zakładają firm, nie generują dodatkowego PKB i nie dają innym miejsc pracy - dodał Michał Braun.

- Chcecie sprawić, że osobom do 26. roku życia bardziej będzie się opłacało pracować w kasie w supermarkecie, bo nie będą musiały płacić podatku, niż założyć własną firmę, zatrudniać ludzi i pracować na PKB. My natomiast chcemy zachęcać młode osoby do aktywności i kreatywności - zaznaczył.

Michał Braun krytycznie odniósł się także do propozycji 13 emerytury. - To będzie tylko jednorazowa zapomoga - stwierdził.

Studio Polityczne. Magdalena Fogiel-Litwinek - Kukiz'1503.03.2019 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Magdalena Fogiel-Litwinek z Kukiz’15 pochwaliła politykę zrównoważonego rozwoju i programy społeczne. Jak powiedziała - dobrym pomysłem jest wprowadzenie „500 plus” już na pierwsze dziecko, ponieważ są rodziny o niskich dochodach lub samotne matki, dla których to wsparcie jest znaczące. Podkreśliła jednak, że powinny być pewne ograniczenia dla rodzin dobrze sytuowanych, które nie powinny takiego świadczenia pobierać. Przewodnicząca Kukiz’15 w regionie dobrze oceniła propozycje zrównoważonego transportu publicznego, krytykując jednocześnie likwidację połączeń kolejowych.

- Inwestowanie w komunikację daje podwójny zysk. Po pierwsze ogranicza indywidualny ruch samochodowy, co w efekcie wpływa na jakość środowiska - wyjaśniła.

Studio Polityczne. Ewelina Bień - PSL03.03.2019 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Ewelina Bień z PSL stwierdziła z kolei, że "Piątka Kaczyńskiego", to nie jest prezent od rządu dla Polaków, ponieważ państwo nie ma własnych pieniędzy, a wszelkie środki w budżecie pochodzą od podatników.

- To nasze pieniądze, które wrócą do naszych kieszeni - podkreśliła.

Przedstawicielka ludowców powiedziała, że dobrym pomysłem jest „500 plus” na pierwsze dziecko. Przypomniała jednocześnie, że jej ugrupowanie przedstawiło taką propozycję już 3 lata temu. Zdaniem Eweliny Bień - lepszym pomysłem niż 13. emerytura byłoby wprowadzenie świadczenia nieobjętego podatkiem, wówczas do beneficjentów trafiałoby stale więcej pieniędzy. Odnosząc się do propozycji zrównoważonego transportu stwierdziła, że komunikacja publiczna nie może być darmowa tylko dla osób gorzej sytuowanych czy bezrobotnych, bo byłoby to niesprawiedliwe.

Studio Polityczne. Piotr Kopacz - Nowoczesna03.03.2019 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Według Piotra Kopacza - zwiększy się niewątpliwie dobrostan osób, które będą beneficjentami programów rządu, ale - jak zaznaczył działacz Nowoczesnej - jednocześnie "Piątka Kaczyńskiego" jest formą przekupywania społeczeństwa jego własnymi pieniędzmi.

- Z jednej strony proponuje się 13. emeryturę, a z drugiej wprowadzany jest nowy podatek emerytalny, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe - stwierdził.

Piotr Kopacz dodał, że lepszym rozwiązaniem, niż „500 plus” na pierwsze dziecko jest proponowany przez Nowoczesną program "Aktywna rodzina".

POSŁUCHAJ STUDIA POLITYCZNEGO:

Reklama