„Piątka Kaczyńskiego”. Pierwsi pieniądze dostaną emeryci

Data publikacji: 06.03.2019 13:07
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja prasowa nt. „piątki Kaczyńskiego”. Na zdjęciu, od lewej: Agnieszka Kuś – radna powiatu starachowickiego, poseł Krzysztof Lipiec, Danuta Krępa – radna powiatu starachowickiego, Tomasz Andrzejewski – radny rady miasta

Konferencja prasowa nt. „piątki Kaczyńskiego”. Na zdjęciu, od lewej: Agnieszka Kuś – radna powiatu starachowickiego, poseł Krzysztof Lipiec, Danuta Krępa – radna powiatu starachowickiego, Tomasz Andrzejewski – radny rady miasta
Starachowice. 06.03.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Rząd rozpoczął prace nad wdrożeniem w życie nowego programu, tzw. „Piątki Kaczyńskiego”. Pierwsze efekty tych działań będą dla Polaków odczuwalne już za dwa miesiące - zapewnia lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec.

Parlamentarzysta zaznacza, że „Piątka Kaczyńskiego” to odpowiedź na „Piątkę Schetyny”, czyli koalicję tworzoną przez partie totalnej opozycji.

Prawo i Sprawiedliwość przeciwstawia im kolejny program społeczny. Na ten projekt rząd przeznaczył 40 miliardów złotych, a ta kwota jest już zabezpieczona w budżecie, nie będzie więc potrzeby cięć w wydatkach. Parlamentarzysta przypomniał, że obecnie Polska odnotowuje jeden z największych wzrostów gospodarczych, a dzięki uszczelnieniu luk podatkowych możliwa jest realizacja programów społecznych. Jako pierwsi pieniądze dostaną emeryci. Trzynasta emerytura w wysokości 1100 złotych ma trafić do portfeli już w maju. Z kolei 500 złotych na pierwsze dziecko zostanie wypłacone w lipcu.

Danuta Krępa, radna powiatu starachowickiego podkreśla, że Prawo i Sprawiedliwość dba o losy zwykłych ludzi. Programy społeczne przygotowane przez rząd mają być odczuwalne w ich budżetach domowych. Pomocą dla mieszkańców, zwłaszcza małych miejscowości mają być także połączenia komunikacyjne. Na dawne linie, autobusy wrócą jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

Tomasz Andrzejewski, radny miejski przypomniał, że udogodnienia rządu dla przedsiębiorców opierają się także na nowoczesnych technologiach. Jeżeli firma wprowadzi innowację do swojej działalności, płaci jedynie pięć procent podatku. Ta forma wsparcia już funkcjonuje, a w ramach nowej „Piątki Kaczyńskiego” zostaną podniesione także koszty uzyskania przychodu, przepisy wejdą w życie w październiku. Również od października młodzi pracownicy do 26. roku życia mogą liczyć na zwolnienie z podatku.

Reklama