Najlepszy prezent dla kobiety - badanie profilaktyczne

Data publikacji: 07.03.2019 11:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Kampania zachęcająca do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych

Kampania zachęcająca do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych
07.03.2019 / Fot. NFZ

Dzień Kobiet może być okazją do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Narodowy Fundusz Zdrowia i Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapraszają w piątek oraz sobotę na badania cytologiczne, a także mammograficzne.

Jak informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO, akcja ma zachęcić kobiety do profilaktyki.

- W piątek, badania w naszej poradni będą wykonywane od godziny 8:00 do 13:00. Z kolei w sobotę akcja będzie prowadzona pomiędzy 9:00, a 14:00. Z cytologii mogą skorzystać panie w wieku od 25. do 59. lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały tego badania. Natomiast mammografię mogą wykonać kobiety od 50. do 69. roku życia, które przez ostatnie dwa lata nie korzystały z tej formy profilaktyki - wyjaśnia Izabela Opalińska.

Jak przyznaje rzecznik ŚCO, zaledwie co piąta mieszkanka województwa wykonała w ubiegłym roku cytologię. Tymczasem, w Polsce raka szyjki macicy wykrywa się u 3 tysięcy kobiet rocznie, a połowa z nich umiera. Dlatego, jak dodaje Izabela Opalińska, każda okazja jest dobra, by przekonywać i zachęcać do dbania o swoje zdrowie.

- Zachęcamy, by przy okazji Dnia Kobiet, panowie nie tylko kupili kwiatek swoim żonom, mamom, siostrom, czy teściowym, ale także by zachęcili je do wykonania badania profilaktycznego. Zadbanie o zdrowie będzie najlepszym prezentem - dodaje Izabela Opalińska.

Zachęcać do badań będą też kieleccy szczypiorniści w piątek, podczas „Świętej wojny”, czyli meczu PGE VIVE - Wisła Płock w Hali Legionów w Kielcach, podczas którego będą paniom wręczać zaproszenia na badania.

Reklama