Cytologia i mammografia na Dzień Kobiet

Data publikacji: 08.03.2019 13:27
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne z okazji Dnia Kobiet w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne z okazji Dnia Kobiet w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Kielce. 08.03.2019 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Z bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych z okazji przypadającego dziś Dnia Kobiet można było skorzystać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Chętnych nie brakowało. Wśród nich była m.in. pani Barbara.

- Chciałam sobie zrobić prezent na Dzień Kobiet, więc przyszłam do ŚCO wykonać mammografię i cytologię. Jestem świadomą kobietą, dbam o swoje zdrowie, więc badania profilaktyczne wykonuję regularnie. Choroba może zaatakować znienacka, więc trzeba się badać - dodała pani Barbara.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, badania profilaktyczne wśród kobiet nie cieszą się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku zaledwie 20% mieszkanek województwa świętokrzyskiego wykonało badanie cytologiczne, niecałe 40% mammografię. 

- Chcemy zachęcić panie do badań. Są one bezpłatne, nie czeka się w kolejce, nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy poświęcić pół godziny, zbadać się i być pewnym, że jest się zdrową - dodaje Beata Szczepanek.

Izabela Opalińska przypomina, że bezpłatna mammografia przysługuje paniom w wieku od 50 do 69 lat, które tego badania nie miały wykonywanego w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Natomiast z cytologii mogą skorzystać kobiety od 25 do 59 roku życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

- Badania będziemy wykonywać także w sobotę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w godzinach 9.00 - 14.00. Natomiast w niedzielę nasza mobilna klinika pojedzie do Suchedniowa. Tam badania będzie można zrobić w ramach V Suchedniowskiego Biegu Kobiet „Nie cyckamy się z rakiem”. Na panie czekać będziemy od 12.00 do 14.30 - dodaje Izabela Opalińska. 

Do badań zachęcać będą dziś też kieleccy szczypiorniści podczas meczu PGE Vive – Orlen Wisła Płock w Hali Legionów. Piłkarze ręczni będą wręczać kibicom-kobietom zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne.

Akcję w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizowało dziś ŚCO wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Reklama