Wystawa Ewy Sierokosz w Sandomierskim Centrum Kultury

Data publikacji: 09.03.2019 08:39
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze
Wystawa Kobiety z kart historii. Na zdjęciu autorka Ewa Sierokosz z wnuczka Olą

Wystawa "Kobiety z kart historii". Na zdjęciu autorka Ewa Sierokosz z wnuczka Olą
Sandomierz. 08.03.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„Kobiety z kart historii” - to tytuł najnowszej wystawy sandomierzanki Ewy Sierokosz, artystki-fotografika. Jej zdjęcia można oglądać w Iluzjon Art Cafe Sandomierskiego Centrum Kultury.

Ewa Sierokosz tym razem sfotografowała panie działające w Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, w strojach z różnych epok. Zdjęcia zostały wykonane podczas inscenizacji historycznych prezentowanych przez tę formację w Sandomierzu.

Na portretach można zobaczyć m.in. księżniczkę Dobrawę oraz królową Elżbietę, czwartą żonę Władysława Jagiełły, córkę wojewody sandomierskiego.

Ewa Sierokosz powiedziała, że chciała na tych zdjęciach pokazać piękno kobiet żyjących w dawnych czasach, ich stroje pełne barw, ciekawe fasony. To wszystko dodawało im dostojeństwa. Artystka dodała, że jej intencją było także pokazanie pasji, należących do sandomierskiego rycerstwa młodych ludzi, do kultywowania historii, poprzez uczestnictwo w pokazach i wydarzeniach kulturalnych.

Kasztelan chorągwi Karol Bury powiedział podczas wernisażu, że zdjęcia Ewy Sierokosz są świetną dokumentacją ponad 25-letniej pracy jego formacji.

- Czas szybko mija i my jako rekonstruktorzy przeważnie nie zajmujemy się dokumentowaniem swoich działań, a te zdjęcia są swoistą kroniką - dodał.

Wystawa będzie czynna do 4 kwietnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama