Jubileusz 10-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Boszczynku

Data publikacji: 09.03.2019 17:23
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Koło Gospodyń Wiejskich w Boszczynku

Koło Gospodyń Wiejskich w Boszczynku
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Jubileusz 10-lecia obchodzi w tym roku Koło Gospodyń Wiejskich w Boszczynku w gminie Skalbmierz w powiecie kazimierskim. Teresa Bondaś przewodnicząca, a zarazem założycielka KGW przypomina, że panie oficjalnie swoją działalność rozpoczęły w 2008 roku, rejestrując się przy Kółkach Rolniczych. Jednak początki sięgają już 2004 roku. Jak dodaje, członkinie to przede wszystkim osoby, które chcą działać i chcą się integrować.

- Jednym z nadrzędnych celów jest dbałość o historię, kulturę tradycję, zwyczaje, kultywowanie tej tradycji, a przede wszystkim przekazywanie jej młodszym pokoleniom. Uważamy, że te tradycje polskiej wsi są przepiękne i należy o nich pamiętać, bo człowiek, który dba o swoją kulturę, jest człowiekiem wartościowym - powiedziała Teresa Bondaś.

Jak z kolei informuje Ewelina Sułdarska, członkini koła, a zarazem sołtys wsi Boszczynek, w 2005 roku KGW wzięło udział w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” organizowanym w Tokarni. Tam też został wypromowany ich lokalny produkt mięsny pod nazwą „Swojski Wek”, który do chwili obecnej cieszy się ogromną popularnością i nie może go zabraknąć na wszelkich skalbmierskich uroczystościach.

- Swojski wek to mięso z łopatki wieprzowej. Do tego podgardle, niewielka ilość słoniny, cebula i czosnek. Kroimy, dusimy, przyprawiamy, następnie zapiekamy. Dawniej piekłyśmy w piecu chlebowym, dziś w piekarniku - tłumaczy Ewelina Sułdarska.

Koło Gospodyń Wiejskich w BoszczynkuFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Jak dodaje, w 2013 roku został opracowany i wydany tzw. Pamiętnik kulinarny Ponidzia i Powiśla. Tam też został zamieszczony przepis „Swojskiego Weka”, który został wpisany na tzw. Szlak Kulinarny.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Skalbmierz możemy przeczytać, że panie z Koła to głównie społeczniczki z krwi i kości, które dbają nie tylko o swoją miejscowość, ale i o wszystkie inne miejscowości gminy Skalbmierz.

Koło Gospodyń Wiejskich obecnie zrzesza 15 pań. Warto podkreślić, że to pierwsza taka organizacja lokalna, która powstała w gminie Skalbmierz.

Obecnie na terenie gminy działa 17 kół Gospodyń Wiejskich. Również niedawno oficjalne rozpoczęły działalność panie z KGW Przybenice.

adv adv
Wiadomości
Reklama