Seniorzy nie będą się nudzić. Powstanie osiem kolejnych klubów dla nich

Data publikacji: 11.03.2019 13:59
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.09.2018 Kielce. Klub seniora przy ulicy Krzemionkowej. Otwarcie

19.09.2018 Kielce. Klub seniora przy ulicy Krzemionkowej. Otwarcie
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim powstanie w tym roku 8 domów i klubów seniora dzięki rządowemu programowi Senior Plus. Będą one mieścić się w Jędrzejowie, Gnojnie, Chmielniku, Zagnańsku, Klimontowie, Baćkowicach, Morawicy i Kielcach. W stolicy województwa działa już 12 klubów seniora, z których chętnie korzystają osoby starsze.

Jak mówi Marcin Wójcik, kierownik jednego z najstarszych klubów seniora w Kielcach, przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego, z placówki korzysta codziennie około 50 osób. Przychodzą na zajęcia plastyczne, wieczorki taneczne, a największym zainteresowaniem cieszy się gimnastyka.   Stajemy się powoli klubem fitness, a energia, jaką tryskają seniorki, jest niezwykła - mówi kierownik.

Trzynasty klub seniora powstanie w Kielcach przy ulicy Warszawskiej 151. Jak mówi Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, to formuła, która w mieście dobrze się przyjęła, a uczestnicy mają dużą swobodę w doborze zajęć i aktywności. Doświadczenie pokazuje, że ludzie starsi niezwykle sobie cenią zajęcia z aktywności fizycznej. Powstają także różne koła zainteresowań, w zależności od preferencji seniorów. Klub prawdopodobnie powstanie we wrześniu.

W wielu gminach do tej pory nie działają żadne miejsca dedykowane dla seniorów. Tak jest w gminie Baćkowice, gdzie w tym roku w miejscowości Oleśnica powstanie dzienny dom dla osób starszych. Zajmie on parter. Na piętrze zostanie utworzona świetlica dla wszystkich mieszkańców miejscowości. Nowością będzie też dom seniora w Klimontowie. Ten powstanie w budynku po dawnej mleczarni.  

Kluby powstaną także w Gnojnie i Morawicy. W obu przypadkach będą to kolejne miejsca dedykowane seniorom. W Gnojnie działa już dzienny dom opieki, czynny 8 godzin dziennie, ale potrzeby w tym zakresie są większe. Klub seniora powstanie w Janowicach Poduszkowskich, w tym samym budynku, co dom opieki. W klubie zostaną wydzielone kuchnia, jadalnia i sala spotkań.

W Morawicy z kolei klub seniora zostanie utworzony w  budynku znajdującym się koło centrum samorządowego. Jeden pokój zostanie przeznaczony na spotkania, w drugim znajdą się sprzęty audiowizualne, w trzecim kuchnia. Seniorzy skorzystają z niego najprawdopodobniej już w połowie roku.  

Do końca tego roku seniorzy w regionie będą mieli do dyspozycji w sumie 37 dziennych domów i klubów seniora z 755 miejscami. W 2015 roku takich placówek było 4.

Reklama