Nasz specjalista dołączy do zespołu zajmującego się transplantacją płuc

Data publikacji: 14.03.2019 15:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Na zdjęciu (od lewej): Youssef Sleiman - dyrektor szpitala w Czerwonej Górze, Aleksandra Czarnecka - torakochirurg, Grzegorz Garbas - kierownik oddziału chirurgii klatki piersiowej w Czerwonej Górze

Na zdjęciu (od lewej): Youssef Sleiman - dyrektor szpitala w Czerwonej Górze, Aleksandra Czarnecka - torakochirurg, Grzegorz Garbas - kierownik oddziału chirurgii klatki piersiowej w Czerwonej Górze
14.03.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze będzie brał udział w przeszczepach płuc. Lecznica podpisała umowę w tej sprawie ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jak informuje Youssef Sleiman, dyrektor szpitala w Czerwonej Górze, chirurg z tego szpitala będzie uczestniczył w wykonywanych w Zabrzu przeszczepach płuc u pacjentów z naszego regionu.

- Oprócz naszego lekarza, taki zespół składa się także z kardiochirurgów, których zapewni tamten szpital - wyjaśnia Youssef Sleiman.

Jak mówi dr Aleksandra Czarnecka, która w Zabrzu będzie wykonywała przeszczepy płuc u chorych ze Świętokrzyskiego, dzięki tej współpracy chorzy będą mogli być monitorowani przez cały czas, począwszy od przygotowania do przeszczepu aż do późniejszego leczenia i rehabilitacji po operacji.

- Będę dołączać do zespołu w trakcie zabiegu transplantacji płuc, wspomagać kardiochirurgów moją wiedzą z zakresu chirurgii klatki piersiowej. Będę też łącznikiem pomiędzy szpitalami – dodaje Aleksandra Czarnecka.

Maciej Urlik, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przyznaje, że szpital w Czerwonej Górze cieszy się w Polsce dużym uznaniem, jako ośrodek pulmonologiczny, dlatego szpital w Zabrzu właśnie z nim postanowił podpisać umowę o współpracy.

- W Zabrzu rozwijamy program transplantacji płuc. Wiemy też, że ten region naszego kraju ma utrudniony dostęp do takich procedur, stąd nasze zainteresowania Czerwoną Górą. Poza tym, doktor Czarnecka odbywała w naszym centrum staż na kardiochirurgii i to ona zawiązała współpracę – dodał Maciej Urlik. 

W Polsce w ubiegłym roku wykonano 50 przeszczepów płuc, w tym 30 w Ośrodku Przeszczepiania Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

adv adv
Wiadomości
Reklama