Wicepremier Szydło: rolnictwo priorytetem dla rządu

Data publikacji: 15.03.2019 11:57 / Data aktualizacji: 15.03.2019 17:25
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Wicepremier Szydło i minister Ardanowski na targach AGROTECH

Kielce. Wicepremier Szydło i minister Ardanowski na targach AGROTECH
Kielce. 15.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Polskie rolnictwo jest priorytetem dla rządu - powiedziała wicepremier Beata Szydło podczas otwarcia 25. Międzynarodowych Targów AGROTECH w Kielcach. Jak podkreśliła wicepremier, wszystkie te projekty i programy, które są realizowane od 2015 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości mają jeden cel - doprowadzić do tego, aby polskie rolnictwo i polscy rolnicy mieli jak najlepsze warunki do rozwoju.

- Mówiąc o rolnictwie, gospodarce rolnej, rozwoju wsi, koncentrujemy się jedynie na pewnym wycinku tych problemów, które dotykają środowisko wiejskie i rolnicze, natomiast w przekonaniu obecnego rządu, trzeba patrzeć na ten temat kompleksowo i dotykać różnych sfer, począwszy od projektów społecznych, które kierowane są do środowisk wiejskich, poprzez poprawę codziennego funkcjonowania i życia ludzi na wsi. Tutaj wszystkie programy społeczne, które przygotowaliśmy dedykowane są właśnie mieszkańcom wsi - zaznaczyła premier.

Jak dodała wicepremier, projekty emerytalne, prorodzinne, takie jak np. 500 Plus już symboliczne, a także programy związane również z najniższymi emeryturami, którymi zostały objęte osoby pobierające świadczenia z KRUS-u miały na celu wyrównywanie tych pogłębiających się zróżnicowań.

Beata Szydło zwróciła również uwagę na potrzebę budowy takiego systemu infrastruktury drogowej, który pozwoli mieszkańcom wsi na wygodny dojazd, tak, aby mieli oni dostęp do ważnych instytucji i do wszystkiego tego, co jest im potrzebne do bieżącego życia i prowadzenia gospodarstw rolnych.

Wicepremier pogratulowała Miastu Kielce i prezesowi Targów Kielce świetnej organizacji tegorocznej imprezy. - Tak wspaniale się te targi rozwijają, widać to, jak w ciągu tych 25 lat rozbudowały się. To jest bardzo imponujące przedsięwzięcie i tego serdecznie gratuluje - powiedziała wicepremier.

Również obecny podczas otwarcia jubileuszowych targów rolniczych, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że są one wielkim osiągnięciem.

- Właściwie w naszej części Europy, to jedne z największych targów. Możemy obserwować jak przez te 25 ostatnich lat zmienia się polskie rolnictwo, przynajmniej w tej części technicznej i technologicznej. Szczególnie ta zmiana widoczna jest po wejściu Polski do Unii Europejskiej - mówił.

Minister Ardanowski zwrócił też uwagę na problemy polskiego rolnictwa. - Przyczyną takiej sytuacji jest nieuczciwy i niesprawiedliwy podział dochodów z łańcucha od pola do stołu - zaznaczył minister. Jan Krzysztof Ardanowski pytał, za co płacą konsumenci i rolnicy, którzy chyba najbardziej napracują się, aby dostarczyć zdrową, dobrą i bezpieczną, wysokiej jakości żywność.

- Otrzymują z tego podziału najmniej środków, co jest niesprawiedliwe. To także skutek prywatyzacji przemysłu rolno - spożywczego, głównie w latach 90-tych, ale i również błędów po 2000 roku. To należy naprawić - zaznaczył minister Ardanowski.

W targach uczestniczy 750 wystawców z 25 krajów świata, m.in. Włoch, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chin i Turcji. Wystawom AGROTECH i LAS - EXPO towarzyszyć będą konferencje i panele dyskusyjne. Swoje stoiska na targach będą mieć instytucje, związane z rolnictwem. W niedzielę pojawią się blogerzy i youtuberzy rolniczy. W ubiegłym roku targi odwiedziło 70 tysięcy osób.

adv adv
Wiadomości
Reklama