Pątnicy znów będą maszerować nocą. Zapisy już trwają

Data publikacji: 17.03.2019 13:00
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.03.2018 Kielce. Nocna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż

02.03.2018 Kielce. Nocna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trwają zapisy na 5. Nocną Drogę Krzyżową z Kielc na Święty Krzyż. Pielgrzymi wyruszą w piątek (22 marca) po mszy o godzinie 20.00 z kościoła w Kielcach-Dąbrowie. Eucharystii będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Na Święty Krzyż każdy dotrze we własnym tempie pokonując w sumie ok. 40 kilometrów.

- Uczestnicy otrzymają książeczki z rozważaniami do poszczególnych stacji i mapę trasy - zapowiada organizator, ks. Marek Blady z Kieleckiego Stowarzyszenia Młodzieży. - Trzymamy się czerwonego szlaku i dlatego trzeba uważnie patrzeć na oznaczenia w lesie, aby nie zabłądzić. Wydarzenie jest przeznaczone głównie dla osób dorosłych, z uwagi na duży wysiłek. Idzie się całą noc, 11, a może 12 godzin. To wymaga dobrej kondycji, dlatego zachęcamy, żeby przed wymarszem trochę rozchodzić się po zimowym okresie - mówi ks. Marek Blady.

Na trasę należy zabrać latarkę, ciepłe ubranie, gorące napoje, kanapki i wygodne, sprawdzone buty. Osoby niepełnoletnie, od 16. roku życia, muszą mieć opiekuna i zgodę rodziców na udział w Nocnej Drodze Krzyżowej. Przemarsz będzie zabezpieczała karetka pogotowia, ale z uwagi na leśny charakter trasy z pomocy medyków będzie można skorzystać co kilka kilometrów, na odcinkach asfaltowych. Regulamin zakłada, że osoby, które nie będą w stanie ukończyć marszu są zobowiązane wrócić do Kielc na własną rękę.

- Tegoroczne hasło kieleckiej Nocnej Drogi Krzyżowej brzmi „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana” - dodaje ks. Marek Blady. - Człowiek, uczestnicząc w tym jest naprawdę bardzo zmęczony i można powiedzieć, ze duchem i ciałem w jakimś stopniu przeżywa mękę Jezusa, i może ofiarować Mu ten trud. Liczba uczestników co roku pokazuje, ze ludzie czegoś takiego potrzebują - mówi ks. Marek Blady.

W Nocnej Drodze Krzyżowej z Kielc na Święty Krzyż zwykle uczestniczy ok. 400 osób. W sanktuarium wszyscy będą mieli czas na chwilę modlitwy i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Następnie uczestnicy wrócą do Kielc autokarami. Chętni do udziału w wydarzeniu powinni się zapisać wypełniając formularz na stronie internetowej www.kielce.ksm.org.pl.

Reklama