"Nowa Piątka" motorem napędowym gospodarki [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 18.03.2019 08:30 / Data aktualizacji: 18.03.2019 10:04
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski
Kielce. 18.03.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Rozpoczyna się kampania informacyjna "Nowej Piątki"- pakietu pięciu obietnic złożonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Urzędnicy wojewody świętokrzyskiego odwiedzać będą kolejne miejscowości regionu, by przybliżać ideę planowanych zmian.

- Bardzo nam zależy na tym, by wszyscy mieszkańcy naszego regionu poznali propozycje rządu Mateusza Morawieckiego, które są efektem uważnego wsłuchiwania się w głosy Polaków - powiedziała na naszej antenie wojewoda Agata Wojtyszek.

Jednym z istotnych założeń "Nowej Piątki PiS" jest przywrócenie zlikwidowanych połączeń komunikacyjnych i rozbudowa transportu publicznego.

- Poprzez urząd wojewódzki będą przekazywane środki dla jednostek samorządu, które będą dbały o to, by na terenie gminy wybrany przewoźnik dotarł do każdej miejscowości. Nie jest tajemnicą, że wielu mieszkańców jest obecnie wykluczonych komunikacyjnie, a premier wraz z rządem chce to zmienić - powiedziała Agata Wojtyszek. Dodała, że pierwszym krokiem był Fundusz Dróg Samorządowych, który umożliwił remonty tras, natomiast kolejnym będzie nowelizacja ustawy transportowej.

- Powstanie specjalny fundusz, który prowadzony będzie przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki niemu wspierane będą te linie komunikacyjne, które są nieefektywne i nie dają zysku przewoźnikom - wyjaśniła wojewoda.

Agata Wojtyszek podkreśliła, że nowa piątka obejmuje wszystkie grupy wiekowe. W maju mają zostać wypłacone emerytury plus, w wysokości 1100 złotych, otrzymają je wszyscy seniorzy, pobierający świadczenia zarówno z ZUS-u, jak i KRUS-u.

Kolejną ważną ideą jest tzw. zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia.

- Zależy nam na tym, żeby młodzi ludzie podejmowali pracę, a pracodawcy poszukiwali takich pracowników. Dzięki temu młodzi nie będą wyjeżdżali za granicę. Chcemy zachęcać młodych obywateli, by rozwijali się zawodowo, podejmowali wyzwania, może też zakładali własną działalność gospodarczą - zaznaczyła Agata Wojtyszek.

Wojewoda świętokrzyski przypomniała, że istotnym założeniem "Nowej Piątki PiS" jest obniżenie podatku PIT z 18 do 17 procent. Do pracowników trafią w konsekwencji wyższe wynagrodzenia - stwierdziła.

Zdaniem Agaty Wojtyszek - rozszerzenie sztandarowego programu PiS, czyli Rodzina 500 plus, na każde dziecko, w istotny sposób przyczyni się do podniesienia jakości życia Polaków i napędzi gospodarkę. Stosowna ustawa, regulująca przyznawanie świadczeń powinna zostać przyjęta przez Radę Ministrów w połowie kwietnia.

- Dziś urzędnicy wojewody odwiedzą Piekoszów i Strawczyn, w kolejnych dniach: Mniów, Zagnańsk i Miedzianą Górę. Dotrą do wszystkich miejscowości województwa - zaznaczyła Agata Wojtyszek.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama