Ciekawe wydarzenia kulturalne z okazji Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [LISTA]

Data publikacji: 18.03.2019 20:26
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. BWA

Kielce. BWA
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Koncerty, przedstawienia, wystawy, wykłady, spotkania. W związku z Dniami Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które będą się odbywały w Kielcach w dniach 21-24 marca zaplanowano wiele interesujących wydarzeń kulturalnych. Większość z nich została zorganizowana w stolicy regionu, ale jedna z wystaw odbędzie się w klasztorze na Świętym Krzyżu.

Już od ponad miesiąca do polsko-węgierskiego święta przygotowuje się Biuro Wystaw Artystycznych. W lutym otwarta została wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat - „Srebrny Czworokąt 2018″, na której BWA prezentowało 100 prac 70 twórców z pięciu krajów, w tym z Polski i Węgier. Finisaż tej wystawy zaplanowano na piątek, 22 marca. Jednocześnie otwarte zostaną dwie ekspozycje indywidualne artystów węgierskich, w Galerii Małej prezentowane będzie malarstwo Szabiny Góré, natomiast w Galerii Dolnej - wystawa malarstwa i obiektów Tibora Urbána. Z kolei w sobotę, 23 marca BWA zaprasza na wernisaż wystawy dziewięciu młodych twórców, związanych z węgierskim Miszkolcem.

Jak podkreśla Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, te ekspozycje są przykładem wieloletniej współpracy artystów z Polski i Węgier, bo jak podkreśla, instytucje kultury od dawna interesują się wzajemnie twórczością zaprzyjaźnionych narodów.

- To jest nie tylko prezentacja węgierskiej sztuki. To jest także prezentacja takich naszych przyjacielskich związków, które trwają od dawna, które możemy teraz uwidocznić, możemy się nimi pochwalić, możemy naszych przyjaciół, których mamy od wielu, wielu lat na Węgrzech, teraz zaprosić tutaj - podkreśla dyrektor BWA.

Od piątku do niedzieli nie zabraknie ciekawych wydarzeń kulturalnych. Poniżej przegląd tych najbardziej interesujących.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest obchodzony 23 marca. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 przez węgierski parlament, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP.

Piątek, 22 marca

- godzina 16, foyer Dużej Sceny, Kielecki Teatr Tańca

Wernisaż wystawy planszowej Archiwum Państwowego w Kielcach pod tytułem „Nad Wisłą i Dunajem. Z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej w XX wieku”. Ekspozycja składa się z 20 plansz, na których zobaczymy plakaty, zdjęcia i dokumenty. Materiały przedstawiają okres od I wojny światowej do czasów współczesnych. Od 27 marca ekspozycję będzie można oglądać w siedzibie Archiwum.

- godzina 18, Muzeum Historii Kielc

Redaktor Antoni Pawłowski poprowadzi spotkanie pod tytułem „Wielkie dni węgierskiego sportu”, przypominając między innymi węgierską „złotą jedenastkę” piłkarską i złote lata węgierskiego boksu. Ponadto opowie o zmaganiach kieleckich i węgierskich sportowców. Wstęp wolny.

- godzina 18, Muzeum Dialogu Kultur

Graj, Cyganie! Muzyka cygańska. Od Liszta po Hungaricum   wystawa

Muzyka Cyganów była inspiracją i nieodłącznym elementem twórczości takich muzyków jak: Ferenc Liszt, Miklós Barabás, Sándor Petőfi czy Mihály Vörösmárty. Wielkoformatowa wystawa  wzbogacona o prezentację multimedialną z podkładem muzycznym oraz film pokazuje historię powstawania węgierskich zespołów muzyki cygańskiej od XVIII wieku po czasy współczesne. Prezentowane są zarówno wiejskie kapele, jak i wielka 100-osobowa Orkiestra Cygańska  jako spajający element Hungaricum.Ekspozycja w Muzeum Dialogu Kultur towarzyszy przypadającym na 23 marca obchodom Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Została przygotowana przez Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie, współorganizatorem jest Konsulat Generalny Węgier w Krakowie. 

Będzie czynna do 10 maja, wstęp wolny.

- godzina 19, Biuro Wystaw Artystycznych

W Galerii Górnej finisaż wystawy Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2018” z udziałem artystów i kuratorów Triennale profesora Janusza Cywickiego oraz kuratora prezentacji węgierskiej Andrasa Kakóczki.

Wernisaż dwóch wystaw malarstwa artystów węgierskich: w Galerii Małej prezentowane będzie malarstwo Szabiny Góré, natomiast w Galerii Dolnej   wystawa malarstwa i obiektów Tibora Urbána.

Wstęp wolny.

- godzina 19, Dom Kultury „Zameczek”

Koncert pod tytułem „W rytmie wiosny” w wykonaniu Vanesy Harbek. Wstęp wolny.

- godzina 19.30, Pałacyk Zielińskiego

Spotkanie autorskie z satyrykiem Wawrzyńcem Markiem Rakiem z Győr. Wstęp wolny.

Sobota, 23 marca

- godzina 12, Wzgórze Zamkowe

Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego zostanie otwarta wystawa plenerowa „PO-We-R czyli Polska-Węgry-Razem”.

- godzina 12.30, Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, Kielecka Aleja Sław

Uroczyste odsłonięcie popiersia węgierskiego kompozytora i pianisty,  Beli Bartoka. Uważany jest za jednego z największych kompozytorów XX wieku. W piątek, podczas uroczystej Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej  w Kieleckim Teatrze Tańca pokazany zostanie spektakl „Drewniany książę” z muzyką tego artysty).

- godzina 14.30, Wzgórze Zamkowe

Wielkie gotowanie przy ognisku „Czardasz na talerzu”.  W węgierskie smaki wprowadzi uczestników spotkania Maxymilian Przybylski. Wstęp wolny.

- godzina 15. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”

Aktorskie czytanie sztuki „Wszystkie myszy lubią ser”. Sztuka znanego, także w Polsce, węgierskiego autora - Gyula Urbán’a jest mądrą, ale też bardzo zabawną opowieścią o zakazanej miłości, tolerancji, a także czasami trudnych relacjach między rodzicami i dziećmi. Reżyseria: Przemysław Żmiejko, obsada: Anna Domalewska, Jolanta Kęćko, Zdzisław Reczyński, Błażej Twarowski. Dla dzieci od 4 lat. Wstęp wolny

Jej bohaterami są skłócone ze sobą dwie mysie rodziny, które walczą o miejsce w fabryce sera. Dochodzi między nimi do pełnych emocji scen, których nie powstydziłby się żaden teatr.

- godzina 16, Muzeum Wsi Kieleckiej Dworek Laszczyków.

Wystawa „Matyó”   fenomen węgierskiego folkloru”. Prezentuje ona oryginalną kulturę małej społeczności, zamieszkującej północne Węgry.

Wstęp wolny.

- godzina 16, kino „Fenomen”, Wojewódzki Dom Kultury

Przegląd filmów dokumentalnych Grzegorza Łubczyka - byłego Ambasadora RP na Węgrzech oraz Andrzeja Polaka - korespondenta telewizji Polonia na Węgrzech
z osobistym komentarzem autorów.

„Pod węgierskim parasolem w czasie II wojny światowej” -  cykl trzech filmów Grzegorza Łubczyka:

1.„Węgierskie serce” - sobota, godzina 16;

2. „Anioły Karola Malczyka - sobota, godzina 18;

3. „Życie na krawędzi” - niedziela, godzina 16.

Oraz film Andrzeja Polaka „Historia Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”   zbiór relacji z minionych edycji święta   sobota, godzina 19.30.

 - godzina 16.30, sala konferencyjna Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Wernisaż dwóch wystaw: Państwowego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie: „Kobiety w Polsko-Węgierskiej historii” oraz „Święty Władysław   historie, legendy, miejsca”. Wstęp wolny.

- godzina 17, Muzeum Laurensa Hammonda, sala imienia Andrzeja Zielińskiego

Koncert Organism Hammond Trio

Ten węgierski zespół wykonuje ekscytujące kompozycje z nowoczesnym, świeżym podejściem; ale pozostają głęboko zakorzenione w tradycji trofeów organowych. Każdy występ na żywo jest eksploracją, ponieważ impulsywna gra poszczególnych muzyków może inspirować nastrój i myślenie każdego słuchacza, a także reprezentuje silną jedność w grupie jako całości. Improwizacja zawsze opiera się na wcześniej skomponowanych częściach i strukturach, powstałych w twórczych eksperymentach. Pracują nad repertuarem, który zawiera imponujące, a nawet poruszające kompozycje, przygotowane specjalnie na ten koncert. Nic dziwnego, ponieważ charakterystyczne dla tej grupy są również covery niektórych słynnych utworów Jimmy'ego Smitha, Raya Charlesa, Johna Scofielda i Jimi'ego Hendrixa, z nowymi aranżacjami tych utworów pasujących do tego trio. Zawsze starają się tworzyć wyjątkową, inspirującą muzykę, wykorzystując nowe i nietypowe rozwiązania, które odpowiadają ich własnym oczekiwaniom i odbiorcom. Obowiązują bilety.

- godzina 17, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach

Koncert Csep’ Jazz Dance Group & Wegierskiej Tanecznej Grupy Seniorów.

Wstęp wolny.

- klasztor na Świętym Krzyżu

Wystawa „Stosunki polsko-węgierskie od roku 1006 do współczesności w kontekście Świętego Krzyża.

W krużgankach klasztoru na Świętym Krzyżu będzie można poznać początki przyjaźni polsko-węgierskiej. Wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Per Crucem, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i Polskie Radio Kielce pokazuje historię dobrych relacji obu narodów od fundacji opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu do czasów współczesnych. Na wystawie zobaczymy jedenaście tablic ze skanami dokumentów i tekstami w języku polskim i angielskim. Powstały one na podstawie archiwalnych źródeł, opracowanych przez prof. Krzysztofa Brachę i dr. Czesława Hadamika. Ekspozycja skupia się na relacjach polsko-węgierskich na przykładzie dziejów klasztoru na Świętym Krzyżu (wernisaż odbędzie się w sobotę, ale ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od niedzieli, 24 marca).

- godzina 18, Kielecki Teatr Tańca

Spektakl „Drewniany Książę” i „Cudowny Mandaryn” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca z muzyką Beli Bartoka. Impreza biletowana.

Niedziela, 24 marca

- godzina 12, Muzeum Historii Kielc

Muzeum będzie gościć mieszkającą w Kielcach od 1967 roku Węgierkę, Panią Saroltę Bałagę, która przedstawi opowieść rodzinną pod tytułem „Polscy uchodźcy na Węgrzech w latach II wojny Światowej”. Przypomni losy polskich oficerów i pomoc jakiej im udzielała jej rodzina na Węgrzech. Podzieli się również kieleckim wątkiem rodzinnej historii, gdyż jej dziadek przebywał w Kielcach w czasie I wojny. Wstęp wolny.

- godzina 16, Mała Scena Kieleckiego Centrum Kultury

Koncert Csep’ Jazz Dance Group & Węgierskiej Tanecznej Grupy Seniorów oraz Kieleckiego Teatru Tańca. Wstęp wolny.

 

PEŁNA LISTA WYDARZEŃ W RAMACH DNI PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama