Hungarica zagra, mimo decyzji Wenty

Data publikacji: 20.03.2019 13:41 / Data aktualizacji: 20.03.2019 16:51
Autor: Mateusz Kaczmarczyk , Dorota Klusek , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Plakat promujący koncert zespołu Hungarica

Plakat promujący koncert zespołu Hungarica
Fot. mat. organizatora

To już pewne. Koncert węgierskiego zespołu Hungarica odbędzie się, mimo że wcześniej został odwołany przez prezydenta Kielc Bogdana Wentę. Organizatorem przedsięwzięcia będzie Starostwo Powiatowe w Kielcach, które uzyskało zgodę marszałka na skorzystanie z sali Wojewódzkiego Domu Kultury.

Rockmani zagrają w najbliższą sobotę o godzinie 18.00. Jak mówi starosta kielecki Mirosław Gębski, występ grupy od początku był w programie Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiego, dlatego należało ten pomysł doprowadzić do realizacji.

- Przyjeżdżają do Kielc prezydenci Polski i Węgier, a my wycofujemy się z organizacji koncertu jednej z najbardziej znanych grup rockowych w przyjaznym dla nas kraju. Zespół śpiewa o przyjaźni polsko-węgierskiej, między innymi o ofiarach zbrodni katyńskiej, którymi byli i Polacy, i Węgrzy, o męstwie polskiego generała Józefa Bema  – wymienia starosta.

Starosta dodaje, że powinniśmy pielęgnować przyjaźń z Węgrami, nie zaś szukać zwady, choćby przez takie działania, jak rezygnacja z występu artystów pochodzących z Węgier. Starosta mówi, że otrzymał maila od założyciela zespołu Roberta Mentesa, który zaznaczył w nim, że głównym sponsorem grupy jest rząd Węgier.

Hungarica kilka lat temu występowała w Kielcach, na scenie letniej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Jarosław Machnicki, dyrektor tej instytucji wspomina, że koncert przebiegał w dobrej atmosferze.

- Nie było ani jednej osoby, która w moim odczuciu wychodziła z niego niezadowolona. Naprawdę fajna zabawa, w większości młodzi ludzie - wspomina.

Dyrektor przyznaje, że decyzja władz Kielc o odwołaniu koncertu zaskoczyła go.

- Zawsze myślałem, że cenzura prewencyjna w kraju się skończyła. Hungarica będzie chyba dziękowała wszystkim przeciwnikom, bo stała się dzięki nim bardziej popularna niż zespół Omega - mówi Jarosław Machnicki.

Zgodnie z planem, koncert Hungaricy miał odbyć się na Wzgórzu Zamkowym. Bogdan Wenta wycofał jednak zgodę na jego organizację, po proteście, który złożyło kilkanaście ugrupowań, m.in.: KOD i PO, które zarzuciły muzykom sympatie narodowe. Prezydent Kielc mówił też, że odwołanie koncertu sugerowała mu Ambasada Węgier. Tymczasem, attache prasowy ambasady, w rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, że nie rozumie zamieszania dotyczącego koncertu, ale nie chciał szerzej komentować sprawy.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama