Będą wybory w powiecie koneckim?

Data publikacji: 20.03.2019 14:48 / Data aktualizacji: 20.03.2019 16:00
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.02.2018 Końskie. Starostwo powiatowe

15.02.2018 Końskie. Starostwo powiatowe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przedterminowe wybory odbędą się w powiecie koneckim. Mieszkańcy wybiorą nowy skład Rady Powiatu. Stanie się tak, ponieważ w ustawowym terminie nie został powołany pełny skład zarządu powiatu. Wybory mają zostać rozpisane w ciągu 90 dni.

Jak informowaliśmy, według statutu powiatu, zarząd powinien składać się z czterech członków. Tymczasem przez trzy miesiące od wyborów, powiatem rządziły trzy osoby, a to zdaniem części powiatowych radnych powinno być przyczynkiem do rozwiązania rady i ogłoszenia wyborów na nowo.

Diana Głownia, rzecznik wojewody świętokrzyskiego potwierdziła, że w powiecie konieczne będzie rozpisanie nowych wyborów.

- Wojewoda świętokrzyski podpisała obwieszczenie o rozwiązaniu z mocy prawa Rady Powiatu w Końskich. Wojewoda ogłosiła, że stało się to 26 stycznia 2019 roku, czyli z upływem trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów, na skutek niepowołania zarządu w terminie - wyjaśnia.

Rzeczniczka dodaje, że informacja o zaistniałej sytuacji zostanie skierowana do Prezesa Rady Ministrów. Do czasu wyborów zarządu przez nową radę, powiatem będzie rządzić komisarz.

Starosta konecki Marek Lenart nie chciał dziś komentować tej decyzji. Ustawa o samorządzie powiatowym mówi, że rada powiatu wybiera zarząd w liczbie od trzech do pięciu osób w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Liczbę członków zarządu określa w statucie Rada Powiatu.

Podobne wiadomości
Reklama