Nie wszystkie wady serca są groźne

Data publikacji: 27.03.2019 15:48
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Kielcach

Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Kielcach
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Kiedy możemy mówić o wadzie serca? Czy wszystkie są groźne dla zdrowia i jak je można leczyć? O tym rozmawialiśmy z dr Anetą Dudek, kardiologiem z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Pani doktor czym w ogóle są te wady serca?

O wadzie serca możemy mówić wtedy, gdy mamy do czynienia z nieprawidłową budową serca. Wady mogą się pojawić w życiu płodowym, bądź możemy je nabyć w życiu osobniczym, już po urodzeniu. Te nieprawidłowości dotyczyć mogą wszystkich struktur serca, czyli dużych naczyń, które uchodzą do serca bądź odchodzą z serca. Nieprawidłowości dotyczyć też mogą jam serca, czyli przedsionków i komór oraz połączeń pomiędzy tymi jamami. Najczęściej są to zastawki, aczkolwiek również połączenia między przedsionkowe, międzykomorowe. Generalnie są to wady budowy serca, czyli wady anatomiczne serca.

- Wady serca mogą być wrodzone, ale też nabyte.

Zgadza się. Wady wrodzone to są takie wady, kiedy dziecko rodzi się już z nieprawidłowo zbudowanym sercem. Najczęściej do ich powstania dochodzi w trakcie życia w łonie matki. Przyczyny są różne. Mogą to być powikłania po infekcjach wirusowych (może je dawać chociażby różyczka). Mogą to być konsekwencje przyjmowania przez matkę leków w ciąży. Może też nie być znana żadna przyczyna taka takiego stanu i dziecko rodzi się z wadą serca.

Natomiast wady nabyte to takie są takie wady, które powstają w życiu już dorosłym z różnych powodów. Najczęściej powstają wtedy, kiedy mamy do czynienia z czynnikami ryzyka podobnymi jak przy chorobie wieńcowej, a więc palenie tytoniu, hipercholesterolemia, płeć męska, nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca. Te czynniki ryzyka sprzyjają rozwojowi wad serca w życiu dorosłym.

- Jakie są objawy wad serca, czy mają one jakiś wspólny mianownik?

Objawy są bardzo różne. Tak naprawdę to jest cały panel objawów. Czasami nie są to jednoznaczne objawy, które sugerowałyby wady serca. Najczęściej są to objawy niewydolności serca, a więc duszność, bóle w klatce piersiowej, męczliwość, obrzęki np. obwodowe kończyn dolnych. Te różne objawy czasami bardzo ciężko jest zróżnicować z innymi jednostkami chorobowymi, ale jeżeli się pojawiają takie objawy, należy wówczas skierować swoje kroki do kardiologa.

Część pierwsza rozmowy:

Część druga rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama