Utwory Jacka Kaczmarskiego na scenie w Chmielniku

Data publikacji: 29.03.2019 12:47
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
19.04.2016 Chmielnik. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny 'Świętokrzyski Sztetl'. Dawna synagoga.

19.04.2016 Chmielnik. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny 'Świętokrzyski Sztetl'. Dawna synagoga.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przegląd Twórczości Śpiewanej Jacka Kaczmarskiego - barda Solidarności, poety i śpiewaka to propozycja Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku na niedzielę, 31 marca.

Agnieszka Dziarmaga, kierownik obiektu wyjaśnia, że impreza ma na celu między innymi promowane twórczości poety w 15. rocznicę jego śmierci, przypomnienie żydowskich wątków jego tożsamości oraz promowanie utalentowanych wokalistów.

- Kaczmarski był twórcą niezwykle charyzmatycznym, nośnikiem wartości pewnej epoki, która już minęła, ale poza tym był również bardzo uzdolniony w innych dziedzinach: na przykład też malował. Chociaż na scenie spędził 25 lat, to ponadto zdążył napisać kilkaset, bodaj 600 wierszy, dwa libretta, pięć powieści. Słowem człowiek niezwykle utalentowany. Warto go przypomnieć. Zdecydowaliśmy się na to, my, jako Muzeum w Chmielniku, bo Kaczmarski, o czym być może nie każdy wie, miał korzenie żydowskie - podkreśla Agnieszka Dziarmaga.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00, w dawnej synagodze w Chmielniku przy ulicy Wspólnej 14. Wystąpi kilkunastu uczestników. Każdy zaśpiewa wybraną przez siebie piosenkę Jacka Kaczmarskiego, natomiast wspólnie wokaliści wykonają „Mury”. Dwie, nietypowe aranżacje twórczości barda zaprezentuje również chór Antidotum.

Wstęp wolny.

Reklama