Krew pilnie potrzebna

Data publikacji: 03.04.2019 17:42
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Kielce. 02.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o honorowe oddawanie krwi. Obecnie największe zapotrzebowanie jest na grupy: B Rh ujemną, AB Rh dodatnią oraz 0 Rh dodatnią. Potrzebna jest również krew o grupach A Rh dodatnia, B Rh dodatnia i 0 Rh ujemna, informuje Jerzy Stalmasiński, dyrektor Centrum.

- Apelujemy do wszystkich honorowych dawców krwi i również do tych osób, które jeszcze nie zdecydowały się na ten krok, aby przyszły do naszego centrum lub filii i oddały ten bezcenny lek. Można to również uczynić podczas najbliższych naszych wyjazdów terenowych – dodaje Jerzy Stalmasiński.

Jak przypomina Zdzisława Sitarz – Żelazna, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, by móc oddać krew, dawca musi spełnić kilka wymogów.

- Wieczorem, dzień przed oddaniem krwi oraz rano tuż przed wizytą w centrum należy zjeść posiłek, ale musi on być lekkostrawny. Ponadto potencjalny krwiodawca nie może cierpieć na choroby przewlekłe, nie powinien mieć infekcji, a kobiety muszą być minimum 3 dni po miesiączce. Do oddania krwi na pół roku dyskwalifikują również opryszczka, tatuaże i akupunktura – wylicza Zdzisława Sitarz – Żelazna. 

Krew można oddawać w dni powszednie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach oraz w oddziałach terenowych placówki w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu i Skarżysku – Kamiennej.

Dodatkowo jutro w godzinach 9.00 – 12.00 krew będzie można oddać w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach, w piątek od 9.30 do 12.00 w Enea Połaniec, a w poniedziałek w Szpitalu w Starachowicach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama