Impreza dla długodystansowców. Pieszo pokonają 76 kilometrów

Data publikacji: 06.04.2019 16:34
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Maraton Pieszy „Przedwiośnie”

Maraton Pieszy „Przedwiośnie”
Ciekoty. 06.04.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Górach Świętokrzyskich twa Maraton Pieszy „Przedwiośnie”. To impreza dla długodystansowych piechurów i biegaczy, ponieważ trasa liczy aż 76 kilometrów. Na jej pokonanie uczestnicy maratonu mają maksymalnie 18 godzin. Trasa ma charakter pętli i zarówno meta, jak i start, ulokowane są w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” w Ciekotach.

Jak informuje Paweł Milewicz, jeden z organizatorów, w imprezie wzięło udział 300 osób. O atrakcyjności wydarzenia świadczy fakt, że zapisy trwały zaledwie 2 minuty.

- W tym roku trasę trochę ulepszyliśmy. Uczestnicy zobaczą Łysicę, Święty Krzyż, Bodzentyn, gminę Bieliny. Tych pięknych miejsc będzie mnóstwo - zaznacza.

Uczestnicy wydarzenia mówili, że czują się zmęczeni, ale myśl, że meta jest coraz bliżej dodaje im energii.

- Było trudno, szczególnie na odcinku, gdzie nie znaliśmy jeszcze trasy. Ale jeśli się idzie w grupie, to jest przyjemniej. Przygotowania trwały od dłuższego czasu. Chodzimy po Górach Świętokrzyskich, po Beskidzie, chodzimy na siłownię. A w tym maratonie chcieliśmy sprawdzić swoje możliwości - mówili.

Pokonanie przez uczestników trasy maratonu jest nie lada wyzwaniem, dlatego na każdego, kto zmierzy się z całym dystansem, czekają ręcznie wykonane szklane medale. To jedne z nielicznych tego typu wyróżnień w Polsce. Nawiązują do powieści „Przedwiośnie” i do marzenia Stefana Żeromskiego o „szklanych domach”.

Uczestnicy wyruszyli o godzinie 5.00. Na mecie spodziewani są najpóźniej o 22.00. Z kolei na niedzielę zaplanowano oficjalne zakończenie z prezentacją multimedialną z imprezy, podczas którego wręczone zostaną medale w „Szklanym Domu” w Ciekotach.

Reklama