Kurator zbulwersowany formą protestu prowadzonego przez nauczycieli

Data publikacji: 08.04.2019 08:30 / Data aktualizacji: 08.04.2019 09:44
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty

Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty
08.04.2019 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

- To jest strajk polityczny - tak o proteście nauczycieli mówił na naszej antenie Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

- Odniosłem wczoraj wrażenie, że ZNP i Forum Związków Zawodowych szło na rozmowy z rządem z przekonaniem, że żadnego porozumienia nie podpiszą. To była tylko fikcja, bo owszem chcieli rozmawiać, ale zaczęli dyskusję od tego, że nauczyciele dostaną po 1000 zł. To był pierwszy warunek, żeby w ogóle rozmawiać. Czyli oni chcieli strajku. To już wyraźnie teraz wybrzmiało, że jest to strajk polityczny - mówił gość Radia Kielce.

Zdaniem kuratora, pieniądze, jakie rząd zaproponował nauczycielom, powinny usatysfakcjonować pedagogów. 

- Takie wynagrodzenie w sferze budżetowej... no nie jest małe. Ja nie twierdzę, że to jest wystarczające, ale w stosunku do innych grup społecznych, takie wynagrodzenie jest przyzwoite - powiedział Kazimierz Mądzik.

Kurator jest zbulwersowany formą protestu prowadzonego przez nauczycieli.

- Kilka milionów rodziców ma teraz wziąć urlop, po to, żeby zaopiekować się dzieckiem? To nie jest ta forma protestu, stawianie pod ścianą. To już jest szantaż - podkreślił kurator.

Informacje dotyczące liczby szkół, które przystąpiły do strajku, są na bieżąco zbierane przez pracowników Kuratorium Oświaty. Zdaniem Kazimierza Mądzika, niepokojące jest to, że w proteście biorą udział też te placówki, które nie przystąpiły do referendum, a taka akcja strajkowa jest nielegalna.

Gość Radia Kielce przypomniał, że Kuratorium Oświaty może interweniować w przypadku, gdy w czasie protestu placówka oświatowa zostanie zamknięta.

- Każda szkoła jest zobowiązana do objęcia opieką swoich podopiecznych - powiedział.

Kurator pytany o organizację środowych egzaminów gimnazjalnych powiedział, że Kuratorium dysponuje listą pedagogów, którzy pomogą w ich przeprowadzeniu i w żadnej placówce egzaminy nie zostaną odwołane.

Reklama