Wiemy ilu nauczycieli z Kielc strajkuje. Miasto organizuje zajęcia

Data publikacji: 08.04.2019 10:11 / Data aktualizacji: 08.04.2019 10:56
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Strajk nauczycieli - sztab kryzysowy w Urzędzie Miasta Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Gągorowski - pełnomocnik prezydenta Kielc, Marcin Różycki - zastępca prezydenta Kielc, Danuta Papaj - pełnomocnik prezydenta Kielc

Kielce. Strajk nauczycieli - sztab kryzysowy w Urzędzie Miasta Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Gągorowski - pełnomocnik prezydenta Kielc, Marcin Różycki - zastępca prezydenta Kielc, Danuta Papaj - pełnomocnik prezydenta Kielc
Kielce. 08.04.2019 / Fot. Urząd Miasta Kielce

- Strajk ma duży zasięg, ale sytuacja w Kielcach jest opanowana - twierdzi pełnomocnik prezydenta Danuta Papaj. W ratuszu zebrał się ponownie sztab kryzysowy. Magistrat ma informacje, mówiące o tym ilu nauczycieli włączyło się do protestu.

Danuta Papaj informuje, że na godzinę 8.30 w samorządowych szkołach podstawowych do strajku włączyło się 665 nauczycieli, a 148 podjęło pracę. Do szkół przyszło dzisiaj 301 dzieci. Do protestu włączyło się także 109 nauczycieli przedszkolnych, 22 nie strajkuje. Pełnomocnik twierdzi, że większość rodziców zdecydowała się nie posyłać dziś dzieci do szkół i przedszkoli. Natomiast uczniowie, którzy do nich jednak przyszli, mogą liczyć na opiekę.

Jak informowaliśmy, deklarację strajkową ogłosiły wszystkie samorządowe szkoły ponadgimnazjalne, a jest ich 15, wszystkie samorządowe szkoły podstawowe, których jest 25 oraz 8 z 33 przedszkoli prowadzonych przez miasto. Nie strajkują szkoły prywatne, a także placówki prowadzone przez nazaretanki, ani szkoła katolicka imienia św. Stanisława Kostki.

Urzędnicy zapewniają, że mimo strajku dzieci nie pozostaną bez opieki. Pomóc w tym mają m.in. kieleckie jednostki kultury. Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zapowiedziała, że w placówkach podległych jej instytucji, czyli świetlicach i domach seniora opiekę może znaleźć około tysiąca dzieci. W MOPR pracuje ponad 300 osób, które mają wykształcenie i doświadczenie pozwalające na sprawowanie pieczy nad dziećmi.

Z kolei Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ma przygotować dla uczniów propozycję rywalizacji sportowej. Do tego celu przeznaczony zostanie jeden z obiektów sportowych. Możliwość przyjęcia od kilkudziesięciu do nawet ponad setki dzieci zadeklarowali przedstawiciele także innych instytucji, między innymi Miejskich Bibliotek i Domów Kultury, a także Instytutu Dizajnu czy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Szereg zajęć dla dzieci może przygotować Kielecki Teatr Tańca. Elżbieta Pańtak dyrektor instytucji zapowiedziała, że mogą to być warsztaty, lekcje tańca czy zwiedzanie teatru.

W razie potrzeby do szkół mają być podstawione autobusy komunikacji miejskiej, które będą dowoziły dzieci do miejsc, które mają zapewnić opiekę najmłodszym.

Ani wczoraj, ani dziś w obradach sztabu kryzysowego nie uczestniczył prezydent Bogdan Wenta. Z informacji radia Kielce wynika, że przebywa służbowo w Krakowie, gdzie uczestniczy w spotkaniu samorządowców, poświęconemu wydatkowaniu unijnych funduszy.

Reklama