Sprawdzali swoją wiedzę o "Solidarności"

Data publikacji: 08.04.2019 12:47
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o NSZZ Solidarność

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o NSZZ Solidarność
Kielce. 08.04.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

70 uczniów z ponad 30 szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego wzięło udział w XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o "Solidarności". Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące historii, a także dziedzictwa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Jak mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej "Solidarności", do konkursu na szczeblu wojewódzkim zostały zakwalifikowane osoby, które zwyciężyły w etapie szkolnym zmagań, w którym wzięło udział ponad 500 uczniów. Jak zaznacza, pytania dotyczą szeroko rozumianej wiedzy o "Solidarności".

- Uczniowie mierzyli się także z pytaniami dotyczącymi tematyki ogólnospołecznej, a nawet prawnej. Jedno z nich dotyczyło między innymi tego, co może być przedmiotem sporu zbiorowego oraz jakie są jego etapy. Często na takie pytania muszą odpowiadać prawnicy, co świadczy także o wysokim poziomie wiedzy podczas konkursu - zaznacza. 

Zdaniem Waldemara Białousza, nauczyciela historii z sandomierskiego Collegium Gostomianum, dla uczniów udział w konkursie to przede wszystkim okazja do sprawdzenia swoich umiejętności.

- Warto brać udział w tego rodzaju wydarzeniach także z uwagi na ideę "Solidarności", która w przeszłości nas łączyła i przeobrażała ten świat - zaznacza.

Uczestnicy konkursu podkreślali, że pytania były dosyć zróżnicowane, a do tego etapu zmagań przygotowywali się przez ostatnich kilka tygodni.

- „Solidarność” jest szczególnym symbolem naszego kraju, dlatego uważamy, że należy znać jego historię. Musimy znać swoje dziedzictwo dzięki temu lepiej możemy zrozumieć to kim jesteśmy i skąd pochodzimy - zaznaczają.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 24 kwietnia. Laureatom zostaną wręczone nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Udział w uroczystości zapowiedział przewodniczący Komisji Krajowej "Solidarności" Piotr Duda.

Reklama