Wybory do rady powiatu koneckiego w czerwcu?

Data publikacji: 11.04.2019 19:27
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.02.2018 Końskie. Starostwo powiatowe

15.02.2018 Końskie. Starostwo powiatowe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wybory do rady powiatu koneckiego prawdopodobnie odbędą się w czerwcu - tak wynika z projektu rozporządzenia, który jednak nie został jeszcze ogłoszony. Premier ma podpisać rozporządzenie do 18 kwietnia. Ze wstępnych ustaleń Radia Kielce wynika, że wybory odbędą się 16 czerwca.

Do 22 maja komitety wyborcze będą mogły zgłaszać nazwiska kandydatów na radnych powiatowych.

Przypomnijmy, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podpisała obwieszczenie o rozwiązaniu z mocy prawa Rady Powiatu w Końskich. Wojewoda ogłosiła, że stało się to 26 stycznia 2019 roku, czyli po upływie trzech miesięcy od daty ogłoszenia wyników wyborów, na skutek niepowołania zarządu w terminie.

Jak informowaliśmy, według statutu powiatu, zarząd powinien składać się z czterech członków. Tymczasem przez trzy miesiące od wyborów, powiatem rządziły trzy osoby, a to, zdaniem części powiatowych radnych, powinno być przyczynkiem do rozwiązania rady i ogłoszenia wyborów na nowo.

Z taką interpretacją prawa nie zgadza się samorząd powiatu koneckiego, który zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach obwieszczenie wojewody świętokrzyskiego ogłaszające rozwiązanie z mocy prawa Rady Powiatu w Końskich.

Do czasu przeprowadzenia ponownych wyborów funkcję starosty koneckiego pełnić będzie Grzegorz Piec.

adv adv
Wiadomości
Reklama