Medale dla rodziców żołnierzy

Data publikacji: 12.04.2019 14:50
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
12.04.2019 Kielce. Starostwo powiatowe. Wręczenie medali

12.04.2019 Kielce. Starostwo powiatowe. Wręczenie medali "Za zasługi dla obronności kraju rodzicom żołnierzy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

14 osób zostało uhonorowanych srebrnymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju”. To rodzice, którzy wychowali swoje dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy. Wyróżnieni pochodzą z terenu administrowanego przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Kielcach.

W uroczystości w kieleckim starostwie wzięli udział m.in. Zofia i Jan Wojciechowscy. W wojsku służyło ich dwóch synów, a córka nadal jest żołnierzem. Jak podkreślają, są bardzo dumni ze swoich dzieci.

- Synowie musieli iść do wojska, a córka po prostu chciała. Teraz jest majorem. Ona od najmłodszych lat marzyła, by być żołnierzem. Wiedzieliśmy o tym, ale i tak byliśmy zaskoczeni, gdy nam to oznajmiła - wspominali rodzice.

Medale odebrali także Maria i Leopold Płusa. Jak podkreślają, jest to dla nich ogromny zaszczyt. W wojsku było ich czterech synów. Dwóch zostało tam na stałe.

- Tato służył, więc i synowie powinni. Nie kazaliśmy im wybrać tej drogi zawodowej, oni sami chcieli. Mamy 9 dzieci i niekiedy bywało bardzo trudno. Oni od początku musieli być odpowiedzialni i pomagać rodzeństwu w codziennych obowiązkach. Teraz przydaje im się to w wojsku. Jesteśmy dumni, że nasi synowie chcą pracować dla ojczyzny. Jeden z nich był nawet dwa razy w Iraku. Bardzo się o niego baliśmy - mówili.

Ich synowie - sierżant Mirosław Płusa i sierżant Piotr Płusa twierdzą, że poszli do wojska z wewnętrznej potrzeby służenia ojczyźnie.

- Spełniliśmy nasze marzenia. Staramy się wykonywać powierzone obowiązki z należytą starannością, tak jak zostaliśmy nauczeni tego przez naszych rodziców. Dzisiejsze wydarzenie jest dla nas bardzo ważne - powiedzieli sierżanci.

Podpułkownik Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach stwierdził, że przyznając medale docenia się zasługi rodziców, którzy wzorowo wychowali swoje dzieci. - Często musieli czekać na to wiele lat, ale te wyróżnienia zdecydowanie im się należą - powiedział komendant.

Srebrny medal „Za zasługi dla obronności kraju” nadawany jest rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową.

Tagi do tego wpisu
Reklama