Wystawa klubu Skart

Data publikacji: 12.04.2019 21:49
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Skarżysko. Wernisaż wystawy Klubu Skart

Skarżysko. Wernisaż wystawy Klubu Skart
12.04.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Obrazy, rzeźby w drewnie i metalu oraz wycinanki - to efekty całorocznej pracy skarżyskiej grupy Skart. Wystawa prezentuje dorobek grupy artystów amatorów związanych z miastem.

Klub działa od 2000 roku, przyszłoroczny jubileusz chce uczcić wydaniem albumu prezentującego dwie dekady pracy „skartowców”. Pomoc w jego wydaniu obiecał prezydent Konrad Krönig. Dodał także, że grupa Skart to wizytówka miasta nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Wśród twórców są malarze, fotograficy, rzeźbiarze. Są także reprezentanci rzadko spotykanych sztuk. Lucyna Kozłowska od lat zajmuje się wycinankami. Jej obrazy „malowane nożyczkami” przedstawiają całe historie. Są więc legendy świętokrzyskie i baśnie. Ulubioną postacią jest święty Franciszek.

Lucyna Kozłowska podkreśla, że bliski jest jej ten święty od przyrody i radości życia. Na wystawie prezentuje wycinanki w szarym papierze przedstawiające rośliny i zwierzęta. Docelowo mają trafić do Nadleśnictwa Marcule, do Centrum Edukacji Przyrodniczej. Dlatego przedstawiają np. sowę czy drzewa.

Z kolei Andrzej Kozłowski to rzeźbiarz. W swojej pracy najczęściej wykorzystuje motywy świętokrzyskie, dlatego dużo w nich jest postaci w czarno-czerwonych zapaskach, jest także jeleń z krzyżem między rogami, ale i diabeł tańczący z czarownicą. Często wykorzystuje naturalny kształt deski, sęki czy pęknięcia materiału. W ten sposób powstają niepowtarzalne płaskorzeźby. Jedna z nich, postać Chrystusa, jest w jednym ze skarżyskich kościołów.

Jacek Żak z kolei zajmuje się rzeźbą w metalu, tworzy także prace w drewnie, ale udało mu się połączyć pracę zawodową z pasją artystyczną. Na co dzień jest spawaczem, dlatego postanowił wykorzystać metal jako tworzywo artystyczne. Różnica w pracy z oboma materiałami polega na tym, że z drewna odejmuje się kawałki, aby powstało dzieło. W przypadku metalu kolejne elementy są dodawane. Pracuje za pomocą spawarki, napawając metal tworzy figury. Później je czyści i lakieruje. W ten sposób powstała na przykład postać kowala, prezentowana na wystawie. Jacek Żak mówi, że jest samoukiem. Podczas pracy obserwował właściwości metalu i postanowił je wykorzystać. W Polsce nie zna nikogo, kto pracowałby w podobny sposób. Inspiracje i podpowiedzi czerpie z Internetu.

Wystawę w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku będzie można oglądać do 5 maja.

Reklama