Pożar w Notre Dame został całkowicie ugaszony

Data publikacji: 15.04.2019 21:09 / Data aktualizacji: 16.04.2019 11:07
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR, TVP Info, PAP
Komentarze
Pożar katedry Notre Dame

Pożar katedry Notre Dame
16.04.2019 / Fot. TVP INFO screen

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został całkowicie ugaszony - poinformował rzecznik straży pożarnej w stolicy Francji.

Strażacy walczyli z płomieniami ponad dziewięć godzin; podczas gaszenia dwóch policjantów i jeden strażak zostało lekko rannych - podała straż pożarna na swoim Twitterze.

- Cały ogień został ugaszony. Teraz jest faza ekspertyzy - powiedział rano rzecznik Gabriel Plus w punkcie prasowym zorganizowanym przed Notre Dame.

Jak dodał, potężny ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się na całym dachu, na powierzchni około 1000 metrów kwadratowych.

- Do dzisiejszego ranka chodziło o to, żeby strażacy ochronili dwie dzwonnice, Północną i Południową, żeby mieć pewność, że wieże nie zostały naruszone - tłumaczył Plus.

Wyraził zadowolenie z - jak to ujął - uratowania dwóch dzwonnic, dwóch wież, dwóch dzieł sztuki.

Rzecznik zaznaczył, że teraz chodzi o monitorowanie struktur, ich ruchów i wygaszanie pozostałych ognisk. Powiedział też, że część sklepienia (zawaliła się) w nawie głównej i że na miejscu wciąż zaangażowanych jest 100 strażaków i pozostanie tak przez cały dzień.

Tymczasem mer Paryża Anne Hidalgo poinformowała, że merostwo wyasygnuje z budżetu miasta 50 mln euro na odbudowę katedry.

- Zaproponuję prezydentowi Republiki Francuskiej zorganizowanie wspólnie w nadchodzących tygodniach dużej międzynarodowej konferencji darczyńców, która może odbyć się w ratuszu - dodała socjalistyczna mer Paryża.

Od poniedziałku wieczorem, kiedy wybuchł pożar na dachu Notre Dame, strażacy, policja i urzędnicy miejscy utworzyli potężny łańcuch ludzki, co pozwoliło na uratowanie dziesiątków dzieł sztuki i relikwii, w tym korony cierniowej Chrystusa i tuniki świętego Ludwika IX, króla Francji.

- Artefakty zostały przeniesione do paryskiego ratusza, do sali, gdzie odbywają się wystawy - sprecyzowała Hidalgo.

Katedra Notre-Dame, najczęściej odwiedzany zabytek w Europie, kryje prawdziwe skarby jak relikwie, organy, rozety itp. - wskazuje agencja AFP.

- Będziemy w pełni po stronie diecezji, aby Wielkanoc mogła być celebrowana w dobrych warunkach - zaznaczyła na koniec mer Paryża.

PROKURATURA WSZCZĘŁA ŚLEDZTWO WS. NIEUMYŚLNEGO SPOWODOWANIA POŻARU NOTRE DAME

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry Notre Dame w Paryżu. W nocy z poniedziałku na wtorek przesłuchano robotników zaangażowanych w prace remontowe na dachu, gdzie prawdopodobnie zaprószono ogień.

Śledczy skoncentrowali się w tej fazie dochodzenia na prawdopodobnym zaprószeniu ognia w trakcie prac na dachu świątyni - pisze na swej stronie internetowej dziennik "Le Figaro", który powołuje się na źródła w prokuraturze.

Robotnicy, którzy uczestniczyli w pracach konserwacyjnych w katedrze Notre Dame zostali już przesłuchani - podała prokuratura w swym komunikacie. Zaznaczono w nim, że prawdopodobne zaprószenie ognia nastąpiło na rusztowaniach ustawionych na dachu katedry. Od ognia zajęła się cała, stumetrowa więźba dachowa oraz krokwie.

Rusztowania na dachu zostały umieszczone przed kilkoma miesiącami.

Prezydent: Polska jest gotowa wziąć udział w odbudowie katedry Notre Dame

W związku z tragicznym pożarem katedry Notre Dame łączymy się duchowo ze wszystkimi obywatelkami i obywatelami Francji, których dotknął ten dramat - napisał w depeszy kondolencyjnej prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że Polska jest gotowa wziąć udział w odbudowie zniszczonej świątyni.

"W związku z tragicznym pożarem Katedry Notre Dame de Paris proszę przyjąć wyrazy duchowej łączności ze wszystkimi Obywatelkami i Obywatelami Francji, których dotknął ten dramat" - napisał.

Andrzej Duda zapewnił, że Polska jest gotowa wziąć udział w europejskim akcie solidarności w odbudowie zniszczonej świątyni, która - jak podkreślił - jest diamentem naszej tożsamości i od zeszłego roku jest także domem dla Polskiej Kaplicy Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i świętego Germana.

"Odbudowując wiele zabytków kultury, w tym budynków sakralnych, zniszczonych w pożodze II wojny światowej, Polska wykształciła licznych wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie renowacji obiektów historycznych, doświadczeniami których jesteśmy gotowi podzielić się z Francją" - zaznaczył prezydent.

Szydło: będziemy się chcieli włączyć się w odbudowę Notre Dame

- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zaangażujemy się w odbudowę katedry Notre Dame. Będą różne możliwości włączenia się w pomoc – powiedziała we wtorek wicepremier Beata Szydło.

- Pan premier zapowiedział, że będziemy się chcieli zaangażować w tę odbudowę, że jest to obowiązek wszystkich Europejczyków – powiedziała wicepremier.

Oceniła, że za tymi słowami pójdą jakieś konkretne propozycje.

- W tej chwili będziemy czekać na sygnał prezydenta Francji. Prezydent Macron zapowiedział, że katedra będzie odbudowana. Na pewno będziemy chcieli się włączać. To nie jest tylko kwestia rządu, ale będą się też włączać ludzie – dodała.

Wskazała, że pewnie będą różne możliwości włączenia się w pomoc.

- Tu też chodzi o pewien symbol, o wsparcie. Katedra Notre Dame to symbol chrześcijańskiej Europy. To ważne, abyśmy się w tej odbudowie wszyscy połączyli – powiedziała.

Gliński: jesteśmy gotowi wspomóc Francję przy odbudowie katedry Notre Dame

- Jeżeli władze Francji podejdą do odbudowy Notre Dame odpowiednio poważnie, to francuska tożsamość na tym zyska. Jesteśmy oczywiście gotowi wspomóc Francję przy odbudowie - powiedział w TVP Info wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Pytany w TVP Info, jaka była jego pierwsza reakcja, gdy dowiedział się o pożarze Notre Dame, odpowiedział: "Szok, oczywiście, bo to jest coś, co trudno sobie wyobrazić. To płonęła kultura europejska, serce kultury Francji, ale też kultury Europy, kultury świata".

- W takich momentach nachodzi refleksja, jak ten świat jest kruchy, jak to, co wydawałoby się, że jest zbudowane z kamienia, potrafi tak łatwo płonąć – dodał.

Zapytany, ile może potrwać odbudowa katedry, podkreślił, że będzie to na pewno długi proces.

- Świat współczesny nie takie wyzwania podejmował, więc trzeba spojrzeć na to w duchu integracji pozytywnej, że z każdej klęski, z każdego nieszczęścia możemy budować jakąś nadzieję - przede wszystkim na tym, co człowiek potrafi. Jeżeli władze Francji podejdą do tego odpowiednio poważnie - a myślę, że tak – to dobrze, to dobrze będzie także dla francuskiej tożsamości – podkreślił.

- Jesteśmy oczywiście gotowi wspomóc Francję przy odbudowie. Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami w dziedzinie konserwacji zabytków – dodał wicepremier pytany, jak Polska może pomóc w odbudowie katedry.

- Myśmy byli pół roku temu na otwarciu wystawy, wspaniałej wystawy Kobro i Strzemińskiego w Pompidou - a propos polskich spraw za granicą - i byliśmy także w katedrze, żeby zwiedzić katedrę, ale także zobaczyć przygotowania do otwarcia polskiej kaplicy – wspominał.

- Proboszcz oprowadzał nas po katedrze, długo żeśmy rozmawiali – i o tej polskiej kaplicy, która powstała w grudniu, 1 grudnia zeszłego roku, z wspaniałą kopią obrazu jasnogórskiego - i myśleliśmy o tym na gorąco, że może Polska mogłaby się przyczynić do odnowienia kolejnej kaplicy (…) Ja myślałem, żeby poświęcić ją Janowi Pawłowi II – dodał.

Jak wspominał Gliński, proboszcz katedry mówił dużo o kłopotach z zebraniem odpowiednich funduszy na renowację, na utrzymanie katedry. Wicepremier zaznaczył, że to "trochę paradoksalne", iż świątyni odwiedzanej rocznie przez miliony turystów nie można było utrzymać na odpowiednim poziomie.

 

SZCZEGÓŁY AKCJI RATUNKOWEJ PROWADZONEJ PRZY KATEDRZE NOTRE DAME

Tagi do tego wpisu
Reklama