Wieczorem w kościołach zabrzmiało radosne „Alleluja”

Data publikacji: 20.04.2019 05:00 / Data aktualizacji: 20.04.2019 21:11
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jan Piotrowski, biskup kielecki

Jan Piotrowski, biskup kielecki
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dziś Wielka Sobota, dla chrześcijan to dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Wieczorem, w tym dniu w kościołach odprawia się nabożeństwo Wigilii Paschalnej. To najważniejsza msza w roku.

Wtedy rozpoczynają się obchody Wielkanocy, czyli już proklamujemy tą Wigilią Zmartwychwstanie Chrystusa.

Wigilia Paschalna jest mszą pełną symboli. Składa się z liturgii: światła, Słowa Bożego, chrzcielnej i eucharystycznej. Rozpoczyna się od wniesienia do ciemnego kościoła zapalonego paschału, czyli świecy, która symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. Tego dnia wierni odnawiają też przyrzeczenia chrzcielne.

Podczas liturgii słowa jest bardzo dużo czytań. Wspominana jest cała historia zbawienia, która zapowiadała mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

- To ważne, aby nie mówić, że ta liturgia należy do Wielkiej Soboty - mówi ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej. Wielka Sobota, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, kończy się o zachodzie słońca. Dopiero wtedy odprawia się Wigilię Paschalną, która jest najbardziej uroczystą mszą w roku. Rozpoczyna bowiem świętowanie Zmartwychwstania Jezusa, wtedy po raz pierwszy śpiewa się radosne „Alleluja”. Dlatego od Wigilii Paschalnej nie ma sensu adoracja przy grobie Jezusa, bo Jego już tam nie ma, zmartwychwstał - tłumaczy ks. Dariusz Gącik.

Wcześniej, przez cały dzień w kościołach trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, który znajdował się w symbolicznym Grobie Pańskim. Wierni przynosili również do świątyń pokarmy do pobłogosławienia na wielkanocny stół.

Reklama