Pełnomocników jest więcej. Pracują w gminie Secemin i opatowskim starostwie

Data publikacji: 30.04.2019 19:29
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Starostwo powiatowe w Opatowie

Starostwo powiatowe w Opatowie
Opatów. 19.04.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Czy gmina Secemin i starostwo powiatowe w Opatowie, to kolejne samorządy, w których pełnomocnicy mogą być zatrudnieni na zasadach niezgodnych z prawem? Jak informowaliśmy, po zamieszaniu związanym z zatrudnieniem pełnomocników na umowy cywilno-prawne w Kielcach i Starachowicach, wojewoda świętokrzyski poleciła sprawdzenie, czy podobne przypadki nie występują w innych samorządach w naszym regionie.

Diana Głownia, rzecznik wojewody informuje, że do urzędu wojewódzkiego wpłynęły sprawozdania z 84 świętokrzyskich samorządów.

- Na tę chwilę 80 samorządów zaznaczyło, że kwestia powołania pełnomocników, którzy zostali określeni w piśmie wojewody świętokrzyskiego ich nie dotyczy. Natomiast od czterech samorządów mamy odpowiedź twierdzącą, to jest Kielc, Starachowic, gminy Secemin oraz starostwa powiatowego w Opatowie. Każdy z tych przypadków będzie rozpatrywany indywidualnie - powiedziała Diana Głownia.

Tomasz Staniek, starosta opatowski potwierdził, że zatrudnił pełnomocnika, jednak, jak wyjaśnia, pełni on funkcję społecznie.

- W pierwszym kwartale powołałem pełnomocnika do spraw młodzieży - został nim Marcin Wróblewski, młody 18-letni mężczyzna. Jest to przewodniczący samorządu szkolnego. To osoba niezwykle ambitna, tworzy między innymi sieć rad gmin. Pełnomocnik będzie łącznikiem między starostą, a młodzieżą. Chcemy, aby powiat był przyjazny dla młodzieży, chcemy dyskutować o programach i tym, co młodzież widziałaby w naszym powiecie. Mój pełnomocnik pełni swoją funkcję społecznie, nie pobiera z tego tytułu żadnego wynagrodzenia - powiedział starosta Tomasz Staniek.

Wątpliwości dotyczące legalności zatrudnienia pełnomocników na umowy-zlecenie są wynikiem opinii prawnej Biura Analiz Sejmowych, która została wykonana na zlecenie posła Krzysztofa Lipca. Wynika z niej, że zatrudnianie w ramach umowy cywilno-prawnej można ocenić jako obejście zasad, według których powinni być zatrudniani pracownicy samorządowi. Dotyczy to osób, które pełnią funkcje, nie będąc jednocześnie etatowymi pracownikami urzędu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama