Prezydent Wenta cytuje opinię, której nie ma

Data publikacji: 06.05.2019 20:00
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Bogdan Wenta - prezydent Kielc

Na zdjęciu Bogdan Wenta - prezydent Kielc
03.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Czy pełnomocnicy prezydenta Kielc są zatrudnieni zgodnie z prawem? Bogdan Wenta twierdzi, że tak, a jako dowód przytacza opinię wojewody świętokrzyskiego. Problem w tym, że służby wojewody zarzekają się, że cały czas analizują kielecki przypadek i twierdzą, że żadna opinia do prezydenta nie została jeszcze wysłana.

Prezydent Wenta odniósł się do sprawy swoich pełnomocników podczas konferencji prasowej. Jak powiedział - dzisiaj rano do urzędu wpłynęła opinia wojewody świętokrzyskiego, z której wynika, że istnieje możliwość zatrudnienia pełnomocników na umowach cywilno-prawnych.

Jednocześnie zacytował fragment pisma, z którego ma wynikać, że pełnomocnicy mogą pracować w urzędzie w momencie, gdy ich zadania będą dotyczyć czynności doradczych lub pomocniczych, a nie merytorycznych, wykraczających w sferę zadań urzędnika samorządowego.

Jednak takimi słowami jest zaskoczona Diana Głownia, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego. W rozmowie z Radiem Kielce przyznała, że kwestia zatrudnienia pełnomocników w kieleckim magistracie jest cały czas analizowana i żadne pismo nie zostało wysłane do prezydenta. 

Jak informowaliśmy zatrudnienie pełnomocników na umowy zlecenie od początku budziło kontrowersje. W ubiegłym miesiącu wątpliwości co do świadczenia pracy w samorządach na takich zasadach potwierdziły opinie przygotowane przez Biuro Analiz Sejmowych. Z dokumentów przygotowanych na zlecenie posła Krzysztofa Lipca wynika, że zatrudnianie pełnomocników, na umowy cywilno-prawne jest niezgodne z prawem i może być obejściem zasad. Dotyczy to osób, które pełnią funkcje, nie będąc jednocześnie pracownikami urzędu.

W kieleckim magistracie takie umowy obecnie świadczą: Danuta Papaj oraz Paweł Gągorowski. Na takich samych zasadach zatrudniony był także Leszek Papaj, odpowiedzialny za reorganizację urzędu. Jego umowa wygasała z końcem kwietnia i nie została przedłużona.

Prezydent Wenta zadeklarował, że pozostali pełnomocnicy zakończą pracę w najbliższym czasie: Danuta Papaj z końcem maja, a Paweł Gągorowski z końcem czerwca w związku z koniecznością dokończenia prac związanych z reorganizacją urzędu.

Nieoficjalnie mówi się, ze Danuta Papaj ma zostać trzecim zastępcą prezydenta. Wiązałoby się z koniecznością jej rezygnacji z mandatu radnej w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Reklama