Dobiegają końca prace budowlane na Politechnice

Data publikacji: 10.05.2019 15:07
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Budowa kompleksu laboratoriów Politechniki Świętokrzyskiej

Budowa kompleksu laboratoriów Politechniki Świętokrzyskiej
Kielce. 10.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dobiega końca ważny etap, wartego ponad 75 milionów złotych projektu Politechniki Świętokrzyskiej. Mowa o budowie Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego.

W kompleksie, którego ważną częścią będzie powstający przy głównej siedzibie uczelni budynek, znajdzie się w sumie dwanaście nowoczesnych laboratoriów. Prace budowlane już się kończą, w najbliższym czasie rozpoczną się roboty wykończeniowe.

Jak mówi profesor Barbara Goszczyńska, prorektor do spraw ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej, sześć z nowych laboratoriów będzie całkowicie nowych, natomiast kolejne sześć już istnieje, ale będą znacząco doposażone. Powstaną m.in. pracownie zajmujące się badaniami nad energią odnawialną w praktycznie każdej jej wersji. Badania obejmą między innymi biomasę, ale też energię słoneczną czy wiatrową. Dodatkowo powstanie stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Jedno z nowych laboratoriów zajmie się kwestiami wytrzymałości budynków, nowoczesnych technologii stosowanych w budownictwie i nanotechnologii. W tym ostatnim, uczelnia we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii chce opracować nowatorskie implanty, które można będzie zastosować u pacjentów z nowotworem.

Profesor Barbara Goszczyńska nie ukrywa, że dużym wyzwaniem są kwestie zakupu wyposażenia laboratoriów. Część sprzętu politechnika już kupiła, to aparatura, którą można było ustawić w istniejących pracowniach.

- Ona jest teraz testowana, bowiem nauczenie się efektywnego wykorzystania tak skomplikowanego i nowoczesnego sprzętu wymaga czasu. Część wyposażenia będziemy mogli jednak kupić dopiero, kiedy nowy budynek będzie gotowy. Stanie tam między innymi tomograf służący do prześwietlania metali - mówi prorektor Barbara Goszczyńska.

Takie urządzenie będzie można wykorzystać do prowadzenia badań zleconych przez firmy z branży metalurgicznej i zbrojeniowej.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że nowe laboratoria przełożą się na dużo większe, niż do tej pory zaangażowanie politechniki we współpracę z biznesem. Na stworzenie kompleksu laboratoriów, Politechnika Świętokrzyska uzyskała pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Unijne dofinansowanie to prawie 69 milionów złotych. Wyposażenie laboratoriów projektu CENWIS ma zakończyć się w 2020 roku.

Reklama