Społeczna Rada Turystyki z pomocą dla niepełnosprawnych

Data publikacji: 10.05.2019 15:36
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Rogowski - Ministerstwo Sportu i Turytyki, Gheorghe Marian Cristescu - przewodniczący Społecznej Rady Turystyki, Anna Krupka - wiceminister sportu i turystyki i Anna Pawlak-Lewandowska - dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki

Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Rogowski - Ministerstwo Sportu i Turytyki, Gheorghe Marian Cristescu - przewodniczący Społecznej Rady Turystyki, Anna Krupka - wiceminister sportu i turystyki i Anna Pawlak-Lewandowska - dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Sandomierz. 10.05.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Zwiększanie dostępności obiektów turystycznych dla niepełnosprawnych - to jeden z najważniejszych celów na najbliższe lata dla ludzi i instytucji zajmujących się tą branżą. W Sandomierzu obradowała Społeczna Rada Turystyki.

Wiceminister sportu i turystyki - Anna Krupka podkreśliła, że pomóc może rządowy program "Dostępność Plus" i współpraca jej resortu z ministerstwem inwestycji i rozwoju.

- Dzięki przyjętym ostatnio rozwiązaniom, turystyka społeczna może być finansowana z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Planujemy również kooperację z ministerstwem środowiska, przy dostosowywaniu szlaków turystycznych, przebiegających przez parki narodowe, do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodała wiceminister.

Pieniądze z Funduszu mogą być także wydawane na likwidowanie barier w obiektach turystycznych - przypomina powiedziała Ewa Pawlak-Lewandowska, dyrektor departamentu turystyki w ministerstwie sportu i turystyki.

- Ogłaszamy rożnego rodzaju konkursy dotacyjne, w których biorą udział beneficjenci. Ta grupa zostanie ściśle określona w rozporządzeniu. Planujemy, że mogą to być jednostki samorządu terytorialnego, organizacje, stowarzyszenia i fundacje, bo one najlepiej znają potrzeby -  powiedziała Ewa Pawlak-Lewandowska.

Posiedzenie Społecznej Rady Turystyki. Sandomierz, Hotel Sarmata.Sandomierz. 10.05.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej stwierdził, że dostosowanie infrastruktury turystycznej do potrzeb ludzi niepełnosprawnych jest w naszym kraju coraz lepsze.

- Gestorzy bazy noclegowej cały czas podążają za tymi trendami. Oprócz obwarowań prawnych, które wskazują jak ich obiekty mają być dostosowane, jest również świadomość tego, że niepełnosprawni to kolejna grupa docelowa - dodał Robert Andrzejczyk.

Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego i przewodniczący Społecznej Rady Turystyki stwierdził, że turystyka i hotelarstwo musi zadbać o nowoczesne rozwiązania, nie tylko dla osób mających problemy z poruszaniem się, ale także niewidomych i niesłyszących. Obiekty turystyczne i inne atrakcje trzeba przygotować pod ich potrzeby, aby w pełni mogli z nich korzystać i cieszyć się nimi jak inni - dodał.

Według Społecznej Rady Turystyki, potencjałem województwa świętokrzyskiego może być Sandomierski Szlak Winiarski oraz kulinaria, które można wykorzystać do stworzenia turystycznej marki.

Tagi do tego wpisu
Reklama