Diecezja kielecka ma nowych diakonów. To misja, powierzona im przez Boga

Data publikacji: 11.05.2019 08:11 / Data aktualizacji: 11.05.2019 11:47
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Święcenia diakonatu. Akt prostracji podczas Litanii do Wszystkich Świętych

Święcenia diakonatu. Akt prostracji podczas Litanii do Wszystkich Świętych
Kielce. 11.05.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Diecezja kielecka ma 16 nowych diakonów. Klerycy piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przyjęli święcenia z rąk biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. W homilii hierarcha podkreślał, że diakon to sługa Bożego Słowa, Eucharystii i dzieł miłosierdzia.

Jego duchowość charakteryzuje Słowo Boże, którego ma być głosicielem, wierząc w to co głosi i żyjąc tym, czego naucza.

- Pełnia życia duchem i wiarą uzdalnia do całkowitego daru z siebie dla Boga. Takim darem jest celibat. To zobowiązanie ogromnie wymagające i nie zawsze zrozumiałe dla wielu w kategoriach światowej logiki, ale możliwe z Bożą pomocą i będące źródłem prawdziwej radości. Pełni wiary nabierzcie odwagi do powierzonej wam misji - mówił biskup.

Piąty rok, który przyjął święcenia jest najliczniejszym ze wszystkich studiujących obecnie w kieleckim seminarium. Prawie połowa nowych diakonów, na głos powołania odpowiedziała będąc w trakcie lub po studiach świeckich. Tak było m.in. w przypadku diakona Damiana Liwochy z parafii św. Wojciecha w Kielcach.

- Po szkole średniej rozpocząłem studia z zarządzania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Kiedy byłem po czwartym roku, to nagle i ze zwielokrotnioną siłą odżyło we mnie zawołanie, które Jezus skierował do celnika Mateusza: „Pójdź za mną”. Po zastanowieniu, modlitwie, odpowiedź była tylko jedna: Panie Boże, pójdę za Tobą i nigdy z tej drogi nie zrezygnuję. Wierzę, że Bóg poprowadzi mnie przez całe życie - mówił diakon.

Po studiach i w trakcie zawodowej pracy na powołanie odpowiedział także diakon Wojciech Rutczyński. Jak mówi, długi okres od matury aż do wstąpienia do seminarium był dla niego czasem nauki o sobie. Podkreśla, że najważniejszym momentem podczas tej uroczystości było   leżenie krzyżem na posadzce katedry. To symbol, który wyraża uniżenie się i służbę biskupowi i Kościołowi.

Podczas tej uroczystości było wiele osób z mojej parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach, wielu znajomych ze studiów z Kielc i Warszawy, rodzina. To wsparcie jest bardzo ważne dla nas, bo kiedy wiemy, że są obok życzliwi ludzie, to jest dużo łatwiej - dodał diakon.

Diakonat to pierwszy z trzech stopni święceń, przed prezbiteratem i święceniami biskupimi. Diakoni nie mogą jeszcze sprawować Eucharystii, spowiadać, bierzmować i udzielać sakramentu namaszczenia chorych - wyjaśnia ks. Paweł Borto, prefekt ds. studiów i opiekun piątego roku w kieleckim seminarium.

- Diakon jest posłany do pomocy biskupowi i prezbiterowi. Może głosić Słowo Boże, chrzcić, udzielać Eucharystii. Jest wezwany do pełnienia dzieł miłosierdzia. Te wszystkie zadania i sam urząd istnieje od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wzmianki o diakonach spotykamy w najstarszych listach Pawłowych. Także w Dziejach Apostolskich czytamy o ustanowieniu pomocników dla Apostołów. Byli to diakoni. Diakonos po grecku znaczy sługa - wyjaśnia ks. Paweł Borto.

Przez najbliższy rok diakoni będą kontynuować formację w kieleckim seminarium. Następnie, po praktykach w parafiach, będą mogli przystąpić do święceń kapłańskich.

Homilia bp Jana Piotrowskiego:

Diakoni wyświęceni w diecezji kieleckiej 11 maja 2019 r.:
Dawid Bęben - DRUGNIA, parafia Św. Wawrzyńca diak. m.
Michał Bieroński - JĘDRZEJÓW, parafia Trójcy Świętej
Sebastian Brzoza - LESZCZYNY, parafia Św. Jacka
Dawid Dzienniak - NAKŁO, parafia Św. Mikołaja b. w.
Sebastian Flak - PIEKOSZÓW, parafia Narodzenia NMP
Paweł Foderowicz - KOSTOMŁOTY, parafia Św. Andrzeja Boboli k. m.
Jakub Janicki - PILICA (diec. sosnowiecka), parafia Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty
Damian Liwocha - KIELCE, parafia Św. Wojciecha
Andrzej Piszczek - KIELCE, parafia Św. Jadwigi Królowej
Karol Rasała - KIELCE, parafia Niepokalanego Serca NMP
Krystian Rowiński - GRZYMAŁKÓW, parafia Przemienienia Pańskiego
Wojciech Rutczyński - SZCZEKOCINY, parafia Św. Bartłomieja Ap.
Michał Segiet - MOSKORZEW, parafia Św. Małgorzaty dz. m.
Paweł Smolarczyk - PIEKOSZÓW, parafia Narodzenia NMP
Nikodem Wawrzyniak - DŁUŻEC (diec. sosnowiecka), parafia Św. Mikołaja b. w.
Michał Woźniak - BRZESKO (diec. tarnowska), parafia Miłosierdzia Bożego

Tagi do tego wpisu
Reklama