Tego sprzętu brakowało im od lat. Dziś go otrzymali

Data publikacji: 11.05.2019 18:39
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mójcza. Przekazanie sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej

Mójcza. Przekazanie sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej
Kielce. 11.05.2019 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mójczy z nowym sprzętem ratowniczym. Druhowie otrzymali profesjonalną motopompę. Urządzenie zostało przekazane przez Państwową Straż Pożarną w Kielcach.

Druhowie na brak takiego sprzętu narzekali od dłuższego czasu, udało się go uzyskać między innymi dzięki staraniom senatora PiS Krzysztofa Słonia.

Uroczyste przekazanie motopompy odbyło się przed szkołą podstawową w Mójczy. Jakub Kumor, naczelnik tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, przyznał, że nowe urządzenie będzie niezwykle przydatne.

- Nowa motopompa posłuży nam na pewno do przygotowywania się do zawodów strażackich. Z drugiej strony, będzie nieocenionym wsparciem podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Takiego sprzętu nam brakowało - powiedział naczelnik.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że współdziałanie Państwowej Straży Pożarnej z jednostkami ochotniczymi jest niezbędne do budowania dobrze funkcjonującego systemu ratowniczego.

- W ubiegłym roku jednostki naszego województwa wzbogaciły się o 21 milionów złotych z przeznaczeniem na sprzęt, nie licząc tego, który został pozyskany z Funduszu Sprawiedliwości. W tych ponad 800 jednostkach OSP potrzeby są jednak cały czas duże. Dlatego cieszę się, że kolejne jednostki są wzbogacane w nowe profesjonalne urządzenia. Dzięki temu w gminach i regionie wzrasta poziom bezpieczeństwa - stwierdził senator.

Dariusz Meresiński, burmistrz Daleszyc, zaznacza, że samorząd na bieżąco wspiera działalność Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy.

- Bez wsparcia finansowego jednostki nie byłyby w stanie działać. Rocznie na bieżącą działalność naszych ośmiu jednostek przekazujemy kilkaset tysięcy złotych. Nie zapominamy o inwestycjach. Staramy się równomiernie rozwijać wszystkie jednostki. W ubiegłym roku OSP w Mójczy otrzymała nowy wóz. Z kolei w Komórkach kosztem ponad miliona złotych remontujemy strażnicę. Wiemy, jak potrzebni są strażacy-ochotnicy i nie możemy o nich zapominać - stwierdził burmistrz.

Jednostka w Mójczy wznowiła działalność pięć lat temu. Aktywnie działa w niej 22 druhów.

Reklama