Patriotyczny mural w Pińczowie. A na nim symbole regionu

Data publikacji: 13.05.2019 14:16
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pińczów. Mural poświęcony Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych

Pińczów. Mural poświęcony Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych
Pińczów. 13.05.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Pińczowie, u zbiegu ulic Spółdzielczej i Republiki Pińczowskiej, powstał kolejny patriotyczny mural. Tym razem upamiętniający i przypominający mieszkańcom miasta o Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Malowidło ozdobiło jeden z tamtejszych garaży. Mieszkańcom Pińczowa mural podoba się. Jak mówili, podobnych inicjatyw w mieście powinno być zdecydowanie więcej. Malowidło powstało dzięki inicjatywie „Pińczowskich patriotów”. Dawid Dylawerski, który jest jednym z  wykonawców dzieła, zaznacza, że w mieście jest wiele zaniedbanych i niewykorzystanych dotąd przestrzeni. Ponadto grupy graficiarzy niszczą elewacje różnych budynków.

- Obraz wypełniły m.in. odznaki, które brygada otrzymała po wojnie. W środku jest orzeł, nad nim Święty Krzyż wraz z rysami Gór Świętokrzyskich, umieszczone są także daty utworzenia brygady logo Narodowych Sił Zbrojnych Związku Jaszczurczego - wymienia Dawid Dylawerski.

Podobnego zdania jest Piotr Ostrowiecki mieszkaniec Pińczowa, lokalny przedsiębiorca, który udostępnił pińczowskim patriotom swój garaż. Jak dodał takie patriotyczne malowidła to trafna inicjatywa. Mamy bardzo bogatą historię, warto o niej w różny sposób mówić i ją uwieczniać.

Podczas wykonywania muralu zużyto 10 puszek farby i spray’u. Malowidło powstawało  około 20 godzin. Na terenie miasta jest również kilka innych patriotycznych malowideł, w tym m.in. znajdujący się przy ulicy 7 Źródeł „biało-czerwony mural” upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Reklama