Czy ksiądz znęcał się nad małoletnimi? Sprawdzi to prokuratura

Data publikacji: 15.05.2019 11:27
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Prokuratura Okręgowa

Prokuratura Okręgowa
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Prokuratura Okręgowa w Kielcach zbada sprawę księdza Jana A., byłego proboszcza w Topoli. W dokumencie Tomasza Siekielskiego „Tylko nie mów nikomu” ksiądz przyznaje, że wykorzystywał nieletnie dziewczynki.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach informuje, że postępowanie zostało wszczęte w poniedziałek.

- W materiale filmowym ukazał się wątek dotyczący przestępstw, które miały być popełniane w województwie świętokrzyskim. W tej sprawie prokuratura, wspólnie ze świętokrzyską policją, prowadzi już postępowanie. Jest to bardzo wczesny etap śledztwa. Jest prowadzone z urzędu, w oparciu o materiał filmowy pozyskany z sieci - wyjaśnia Daniel Prokopowicz.

Rzecznik dodaje, że w tej sprawie ustalono personalia jednej pokrzywdzonej. Śledczy będą szukać kolejnych osoby, które mogły zostać wykorzystane.

- To dopiero początek postępowania i trudno mówić o tym jakie wyniki przyniesie. Będziemy badać także kwestię ewentualnego przedawnienia się poszczególnych przestępstw, ale najpierw musimy ustalić czy do takich doszło - dodaje Daniel Prokopowicz.

W pierwszej części dokumentu jedna z bohaterek opowiada, że jako kilkuletnia dziewczynka była wykorzystywana przez księdza Jana A. Kielecka kuria wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym informuje, że biskup Jan Piotrowski dowiedział się o podejrzeniach w styczniu, natychmiast zdecydował o odsunięciu księdza od czynności kapłańskich i wszczął postępowanie wyjaśniające.

Po zakończeniu wstępnego postępowania kanonicznego, na początku maja, pełna dokumentacja w tej sprawie została przesłana do Stolicy Apostolskiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama